Sielläpä olikin hyvää keskustelua ja mielenkiintoisia keskustelijoita. Heitin sinne omankin kommenttini, joka näkynee sitten kun Ode sen on hyväksynyt. Onko sillä todella aikaa lukea nuo kaikki, vai palkattu poliittinen avustaja?
Muokkasin myös nettisivuksi tässäkin ketjussa aiemmin mainitsemani muistioni lippujärjestelmän kehittämisestä viime vuoden keväältä. Se löytyy osoitteesta http://www.kaupunkiliikenne.net/lippujar.html
Toivon todella, että tässä asiassa tulisi järki käteen ja tuosta teknohypestä luovuttaisiin. Se, että jossain on käytössä in-out-leimaus ei tarkoita sitä, että se on hyvä systeemi. Eikä se, että mahdollisimman monimutkainen järjestelmä on mahdollista rakentaa tee siitä tarpeellista. Keskustelussa viitattiin puhelinlaskuihin. Niissäkin vaan suunta on kiinteään hinnoitteluun. Se on yksinkertaista sekä palvelun tuottajalle että kuluttajalle. Ja lisännee puhelimen käyttöä, mikä ei liene pahasta joukkoliikenteenkään kanssa – vai?
Olen toki samaa mieltä kuten Odekin mainitsi, ettei ole tarkoitus lisätä liikennettä edes joukkoliikenteenä. Mutta ensisijainen ongelma on kilpailukyky autoilun kanssa. Ja siinä ei auta se, että joukkoliikenteen käyttö saadaan tuntumaan nykyistä enemmän autoiluun verrattuna kalliiksi.
Antero