Osaako kukaan sanoa montako teli-Suburbania Nobinalle tulee?
Reissu ruodin uusi Scania Suburban K250UB kantaa numeroa 31 (ZLV-715)
Osaako kukaan sanoa montako teli-Suburbania Nobinalle tulee?
Nobinan Vestit on sentään mukavilla penkellä varustettu.
Onko vielä kuulunut Nobinan hankinnoista mitään? Ja lähteekö Nobinalta mitään poistoon?
Oma arvaus on, ettei lähde mitään poistoon. Perustelut syntyvät siitä, että uusia sopimuksia starttaa 29 autolla, joista 23 on uusia. Vanhoja sopimuksia päättyy 11 autolta, joista voidaan ajatella menevän 6 kpl uusiin sopimuksiin, jolloin jää 5 kpl vapaaksi. HSL:n liikennöintisuunnitelman perusteella Nobinan voimassaoleviin sopimuksiin lisätään yhteensä noin 6 auton verran liikennettä, joihin voidaan käyttää päättyvien sopimusten kalustoa. Lisäksi kun muistetaan, että tällä hetkellä reservissä lienee noin 4 autoa, koska 111:n loppumisen myötä kalustoa ei poistettu, niin näistä yksi voidaan käyttää voimassaolevien sopimusten lisäyksiin ja loput 2-3 menevät noin 24 autolla kasvaneen liikennemäärän vara-autokiintiöön.
Scalat 478-480 menee varmasti poistoon ja varmaan myös muutaman Volvo 8700LE. Noi mainitsemani Scalat sekä osa Nobinan Volvo 8700LE:istä on meinaa niin kauheassa kunnossa, että kuljettajatkin haluaa varmaan päästä niistä eroon.
---------- Viestit yhdistetty klo 13:48 ---------- Edellinen viesti oli kirjoitettu klo 13:46 ----------
Kuten sanottu, niin Nobinan uudet 2-akseliset ovat VDL:iä ja telit ovat Scania Suburbaneja.
Joiden Youtube-videoiden perusteella Nobinalla on muutaman Volvo 8700LE, jotka ovat ihan karseassa kunnossa. Ne pitää jotain ihmeellistä natkutusta, etenkin tyhjäkäynnillä. En nyt muista ulkoa kyseisten yksilöiden kylkinumeroita, mut niitä on ainakin 1-3 kpl.
---------- Viestit yhdistetty klo 20:57 ---------- Edellinen viesti oli kirjoitettu klo 20:54 ----------
https://www.youtube.com/watch?v=b-07kLGWrfE Poistokamaa
Enpä yhtään ihmettele, jos Nobinalta menis poistoon myös muutaman 09-Scala, jos monet niistäkin ovat ihan karseassa kunnossa. Nobinan Volvoista ainakin 635, 636 ja 639 ovat jo mielestäni poistokamaa. Ne pitää kaikki sitä hirveetä natkutusta, joka ärsyttää varmasti monia matkustajia.
Tuota ylempää väitettä en kyllä allekirjoita. Nuo Nobinan Scalat 478-480 ovat ihan hyvässä kunnossa. Ei ne nyt kovinkaan montaa bussia voi poistaa edes, kyllähän se liikenne pitää kuitenkin hoitaa ja mitä suotta poistaa kalustoa jolla saa kuitenkin ajaa tietyillä linjoilla.