
Alunperin kirjoittanut
aki
Nyt kun on muutama päivä uudet liikennöitsijät ajanut uusia linjoja, niin tein pientä vertailua kuinka eri linjat pysyvät aikatauluissaan. Tiedot ovat bussitutkan tilastoista. Luvut ovat vähintään 5 minuutin myöhästymisiä. Vertailukohtina ovat runkolinjat 30 ja 570 sekä tavalliset linjat 565 ja 735. Jokaisella linjalla vaihtui liikennöitsijä.
----
Linjojen 30 ja 570 vertailua vaikeuttaa ainakin niiden erilainen liikennöintiympäristö ja kalusto. Siitä huolimatta erot aikataulussa pysymisessä matkan aikana ja perillä ovat suuria.
Myös linjoilla 565 ja 735 erot ovat huomattavia vaikka liikenneympäristö ja kalusto ovat aika hyvin vertailukelpoisia.
Neljäntenä liikennöintipäivänä linjan 565 myöhästymiset ovat vain lisääntyneet, kun taas linjan 735 alun hyvä tilanne on entisestään parantunut.