Kyllä Lahden moottoritien varteen on pysäkkejä suunniteltukin. Vantaan kaupunki teetti asiasta selvityksen joskus vuosituhannen vaihteen tienoilla. Varteenotettavia paikkoja uusille pysäkeille olisivat Jokiniementie Hakunilan ja Porttipuiston lähettyvillä sekä Korson liittymä. Myös Koivukylänväylä olisi mahdollinen paikka, mutta se on ehkä hieman kaukana asutuksesta.
Sopivia paikkoja motaripysäkeille olisi muidenkin kuntien alueilla. Esimerkiksi Jakomäki Helsingissä, Keravalla ja Järvenpäässä mahdollisimman lähellä keskustaa, Järvenpään-Tuusulan-Mäntsälän rajaseudulla lähellä Haarajokea ja Kellokoskea ja miksei Mäntsälän keskustan liepeilläkin voisi olla pikapysäkki niille vuoroille, jotka eivät linja-autoasemalla poikkea.
Lahden moottoritie on valtion (= Tiehallinto) ylläpitämä tie. Tästä syystä myös pysäkkien rakentaminen kuuluu Tiehallinnolle. Sillä vaan ei pahemmin ole määrärahoja tuollaisten pysäkkien toteuttamiseen... Mutta toivotaan, että ne rahat vielä joskus löytyvät.