Kyllä, tuleehan niitä. Valitettavasti ei kauan kestä kun ne ovat siinä kunnossa, ettei uskoisi niiden olevan lähes uusia.
Huomionarvoista on kuitenkin se, että HSL-alueella bussit ovat sekä sisältä että ulkoa huonossa kunnossa. Vaikka "termiitit" tuhoavat autojen takaosat, on ulkoasun kehnossa kunnossa kuitenkin muut syyt. Kun täynnä kolhoita olevissa kyljissä menee pitkiä maalinaarmuja, on ajotavassa pahasti vikaa. Vastaavasti huuruiset ikkunat, mädät lattiat, rikkinäiset penkit sekä irrallaanolevat helisevät tangot ja lasit ym. kertovat paljon kaluston ylläpidosta tai pikemminkin sen puutteesta.
Kaluston ylläpidon laiminlyönnissä syyttävä sormi osoittaa etenkin erästä N-kirjaimella alkavaa firmaa, joskaan eipä ole monilla muillakaan paljon hurraamista.
Jos Tampereella näkee bussin, joka ulkoa kolhuilla ja naarmuilla sekä sisältä tuhottu, on se harvinaista. Pääkaupunkiseudulla taas täysin normaalia. Viimekädessä tilaaja päättää minkäkuntoisilla autoilla liikennettä hoidetaan - sen myös huomaa.
Näin se nyt vaan menee
Näin itsekin ajattelen.Sääliksi käy kun katsoo esimerkiksi täkäläisiä -98 vuoden autoja. Maakunnissa näkee samanikäisiä autoja jotka ovat edelleen kunnoltaan uudenveroisia. Kuten vaikka Lehtimäen 8.
Näin se nyt vaan menee
Ovatkohan muuten Veolian jälkikäteen asentamia, vai olisivatkohan tulleet Westendin tilauksesta... Itse veikkaan että Westendin on ne jo tilannut Crossarin mukana. Nämähän ovat niitä mitkä tulivat Westendille, joita Westendillä ei ollutkaan varaa lunastaa..
---------- Viesti lisätty kello 21:06 ---------- Edellinen viesti oli kirjoitettu kello 21:00 ----------
Mutta eikös Itä-Helsingin bussien sisätiloihin etenkin vaikuta se minkälaisissa alueilla ne liikkuu? Kyllä sen huomaa sisätilan kunnosta (ulkopuoli on eriasia) minkälaisella alueilla auto liikkuu. Esim. Tapanilan alueella liikkuvat autot (h74:n ja h76A/B:n) ovat sisältä todella siistissä kunnossa. Suutarilan ja Tapulikaupungin keskustalinjat (h73/N ja h75) ovat täynnä rumia töhryjä, sotkuja jne. Samaa voi verrata Kontulaan esimerkiksi sekä Itä-Helsingin yölinjoihin.
Toki alueilla voi olla joitain pieniä eroja, mutta yleisesti sisätiloja tuhotaan kaupunginosasta riippumatta. Esimerkiksi pääsääntöisesti Lauttasaaren linjoilla ajavan Nobinan 777:n takaosa oli kuin pommin jäljiltä uutuudenkarhean auton ollessa vasta neljättä viikkoa linjalla.
Autot kiertävät ympäri kaupunkia samoin kuin vandaalit.
Näin se nyt vaan menee
olen kanssasi täysin samaa mieltä, siellä missä uusi auto siellä vandaalit
tuo paksunnettu teksti hieman nauratti, mutta hymy hyyty kun muistin millainen ko. auton viime oli vuoden puolella.. Ihan sotkuinen.
Westendin jäljiltä ovat nuo kamerat.
Työmatkalaisen havaintoja eiliseltä:
NF 472 on jo varmaan kuukauden päivät herjannut "ajon jatkaminen vaurioittaa SCR-järjestelmää".
NF 55:n taka-akselin alueelta kuuluu voimakasta KLONK-KLONK-KLONK-KLONK-ääntä, joka voimistuu, mitä nopeammin auto liikkuu.
Lisäksi useissa autoissa on lattiat kupruilla ja halkeamilla, ikkunaruutujen väli puoleen väliin asti täynnä vettä ja tangot helisee kolisee ja rämisee.
Nämä kaikki siis N:llä alkavan firman autoja ja monet alle 10 vuotiaita vielä.![]()
Noh noh, äläs nyt.. Olen itse ollut myös sellaisen H:llä alkavan firman kyydissä, jonka bussin katto vuosi suoraan kalliin älypuhelimeni päälle, joka tietysti meni rikki. Nihkeesti parilla vihaisella sähköpostiviestillä suostu korvaamaan sen vähän päälle 550e. Espoon alueella ei ole tullut uusia sopimuksia vähään aikaan (jos nyt en ihan väärin muista), mutta nythän Klovin varikolle tulee todella paljon uusia. Hakunilassa nyt on enemmän uusia kuin vanhoja ja ihmeellisen hyvin täällä kyllä näyttää olevan Nobinan autot hyvässä kunnossa, jossei erinomaisessakin. Ehkä se on vaan katsojan silmissä, että haluaa nähdä juuri sen tietyn autot romuina![]()
Minulla ei tuollaiseen ole tarvetta. Ei ole "suosikkifirmaakaan".
Töhryjäkään en tarkoita enkä muuta ilkivaltaa. Ne eivät ole liikennöitsijän huoltamattomuutta. Se, että auto lähetetään linjalle siten, että esim. penkkejä puuttuu, kehikot on, on toinen asia.
Ulkonäkö on kuitenkin se, mikä eniten silmään pistää. Helmapellit retkottaa vääntyneinä, yleensä vasen takakulma roikkuu maata viistäen. Moottori pauhaa mutta auto tuskin liikkuu jne.