7.12
WL 41 / 132
Nf 126 / e18
Nf 670 / e31
Helb 52 / 503
Ylläoleva teksti edustaa vain kirjoittajan omaa näkemystä asiasta
7.12.
NF 166 / h72
Kun katselin tämän päivän HSL:n Poikkeusinfon peruutettuja lähtöjä, niin suurin osa näytti olevan (yllätys, yllätys) Nobinan lähtöjä. Onko heillä autot/vara-autot loppu, kun noin paljon on lähtöjä peruttu?
Nuo kaksi 371 ja 372 ovat pitkälti e18 aamu ruuhkissa sekä päivällä korkeita vuoroja sekä joskus viikonloppuisinkin vaikka sillon ei ole korkeita vuoroja merkitty..
/offtopic: paljonkohan he mahtaisivat pyytää noista jommasta kummasta jos sattuisi ostamaan itselleen toisen noista :offtopic/
---------- Viesti lisätty kello 15:15 ---------- Edellinen viesti oli kirjoitettu kello 15:05 ----------
1. Tuosta Wl alihankinnasta minkälainenkohan sopimus tuo on? Kivenlahdessa näkee s147,s150 ( ei tietoa A-vuorosta),mutta ajavat molempia sekä tuo mainittu s132. toissa iltana myös s156 wl ikarus fafelit.. numeroa en nähnyt
2. 2.12 nähty autot 5,8,18 ajamassa linjalla... itse tykkään kyllä tuosta mielummin kuin nämä " uudet " 4xx -sarjan autot.. samalla linjalla oli toissa viikonloppuna myös joidenkin haukkuma myrkynvihreä 113 tosin kuulemma vain Tapiola-kauklahti-tapiola siivun verran.. kuljettaja erittäin mukava ja asiallinen jostakin aasian maasta tullut kuljettaja ( kiina,japani)
Mikähän bussi tässä on kyseessä?
Äsken kun käveli Elielinaukion läpi niin se oli totaalijumissa, busseja jonossa koko Töölönlahdenkatu. Ettei olisi joku jumittanut mäkeen ennen Manskua?
Joku... Tuossa oli n. 5 bussia jumissa kun kävelin ohi. (Linjan 363A Man, Linjan 324 Volvo 8700LE, WL Ikarus E94F, Nobina Teli Carrus City L CNG jne.) Kun ne olivat päässeet pois niin seuraavat jonossa jävät jumiin.
Oli myös kiva katsella kun Nobinan Volvot (linjalla 248 ja 474) jäivät jumiin Elielin odotusparkissa. Kuka nyt sinne lähtisi tällä säällä.![]()
7.12.2010
Helb 117 / h82
Helb 730 / h45
Helb 9910 / h45
Helb 9924 / 506
8.12.2010 työmatkan aikana bussin ikkunasta bongattua: Puoli seitsemän aikaan aamulla Nobinan Ikarus hätävilkut päällä keskellä tietä Leppävaarassa Ratsukadulla juuri ennen Vanhan Maantien risteystä ylämäessä. Varttia myöhemmin Otaniemen ostarin pysäkillä WL:n rellu hätävilkut päällä ja valot pimeenä.