Etelä-Suomen Linjaliikenne
Helsingin Bussiliikenne
Nobina
Pohjolan Kaupunkiliikenne
Tammelundin Liikenne
Veolia Transport
Westendin Linja
Åbergin Linja
No mielipiteitähän on monia, mutta mielestäni nuo ovat ehkäpä Nobinan parhaimpia autoja. Ei tunnu ainakaan huonommassa kunnossa olevan kuin -95 City L:ät. En ole ikinä kyseistä Nobinan bussimallia ajanut, mutta vähän aikaa sitten matkustin muutamalla, oikein hyvää ja mukavaa kyytiä tarjosivat. Muutamassa oli vähän pellit rutussa, mutta niin kyllä taitaa olla melkein joka liikennöitsijällä, myös PL! Ikävä tulee jos nuo poistuvat ajosta
Parhaaseen liikennöitsijään mislestäni vaikuttaa olennaisesti matkan ripeys ja aikataulussa pysyminen. Pl:llä on suurin osa kalustosta hyväkuntoisia, mutta etenkin linjoilla 23, 58(B) ja 59 matkanteon hitaus ja aikataulusta myöhästely raivostavat minua paljon. En voi myöskään ymmärtää miksi pari Pl:än kuljettajaa ajaa koko matkan Itäväylää linjoilla 58(B) ja 59 40 km/h kun tiellä nopuesrajoitus on 50-70 km/h? Arvatenkin en ole siis antanut ääntäni tämän ketjun kyselyssä Pl:lle![]()
Viimeisin muokkaaja kuukanko; 28.05.2011 kello 09:31. Syy: siistitty lainausta
Varoitus: hymiötä luvassa. Viimeksi eilen pääsin ajamaan JAJ-605:llä eli Ventoniemi #46 ja vaikka ikää autolla oli lähes 23 vuotta niin silti auto kulkee nätisti (sopivan pehmeät jouset ja vaihteiston välitykset) ja Scanian kone jaksaa vääntää 700rpm lähtien...
Matkustusmukavuuden puolesta jos arvostellaan niin tulos voisi olla jotain ihan muuta kuin kuljettajien näkökannalta. Silti kannatan edelleen sellaista toimintaa, jossa sekä kuljettajien että matkustajien mukavuus on huomioitu kympillä!
Eli HSL-liikennöitsijöiden top3: ÅL,Veolia,HelB (jos Ventoniemi olisi arvostelussa mukana U485 ja U640 linjoilla tai vaikka Wikström/Amper Länsi-Uudenmaan U-linjoilla niin tilanne olisi erilainen, siellä usein charter-autoja linjalla)
Viimeisin muokkaaja karihoo; 28.05.2011 kello 13:27.
Talvimaisemia Urho Kekkosen kansallispuistosta
Kannattaa päivittää mielikuvat aika ajoin, ihan yleisesti BT:n lisäksi tiedetään että ESLL ei poistunut missään vaiheessa HSL-alueelta, vaikka menettikin runsaasti linjoja 500-sarjan siirtyessä muille. Se on liikennöinyt koko ajan ke5 :sta, joka siis ei ole pienkalustolinja. Sinänsä muuten hauska yksityiskohta (OT), että tuo Keravan runkolinja on periaatteessa merkitty yhden auton liikennöimäksi, mutta illalla kun 738-variaatiot ja 633A lopettaa, sekä lyhyt 5B jälleen vaihtuu 5:ksi, näkyy asemalla usein kahteen suuntaan auto 5-linjalla. Tämä on järjestetty ESLL autonvaihdon ajoituksella (kaksi autoa limittäin liikenteessä) ja Veolian ajamilla yksittäisillä vuoroilla linjaa 5. Kun 5:n liikennöintiaika pitenee ja 633A reitti vaihtuu, täytynee linjalle 5 virallisestikin tulla ajosuoritetta kahdella autolla (?).
Itse äänestyksestä: Suomi on vapaa maa ilmaista mielipidettä, joten sitä en kritisoi, mutta selkeästi joidenkin iältään nuorempien foorumilaisten mielipide perustuu vain tunnepuoleen, eihän muuten kukaan kai äänestäisi parhaaksi firmoja, joiden huollon taso on romahtanut ja ajamattomien vuorojen määrä myös suhteellisesti (ei vain absoluuttisesti) selvästi muita suurempi. No on kai jokaisen oikeus sanoa, että "Nobina on kyl paras, kun se on niin ihkuu".
Uskon ÅL:n olevan kaikilla kriteereillä paras, mutta suoritteet on niin pienet, että en laske sitä mukaan tavallaan "edullisempien lähtökohtien" takia. Veolia on ehdottomasti bussien kunnon ja ajettujen vuorojen valossa juuri nyt paras yhtiö. Helb on petrannut mielestäni korjaamotoimintaa aiemmasta aallonpohjasta, mutta ajamattomien vuorojen ja niiden käsittämättömien lomajärjestelyiden takia sijoitus putoaa yhä. TL ja PL keskikastiin, NF ja WL tällä hetkellä pohjalla.
Mielenkiintoinen yksityiskohta äänestyksessä on se, että TOP 4 on täysin sama ja samassa järjestyksessä kuin vuonna 2006 alkaneessa äänestyksessä![]()
Perustan arvioni täysin matkustajien palvelutasoon pohjautuviin kriteereihin, eli en tarkoituksella ota bussiyhtiön "hyvyydessä" huomioon omistajapolitiikkaa tai kuljettajaolosuhteita tms. Jos kriteerit olisivat noin laajat, kilpailun vääristyminen valtio-omistuksen tai Helsingin kaupungin €-pumppauksen myötä vaikuttaisi ilman muuta tulokseen. Ei, kyllä Pohjolan putoaminen keskikastiin tällä hetkellä juontaa vain ajamattomien vuorojen määrän kasvusta. Autokanta on ymmärtääkseni koko maatakin ajatellen parhaasta päästä (näennäisesti), mutta onko sitten liikennemäärät jotenkin tukkineet huoltoa, tai vara-autojen määrä pienentynyt, vai mikä tuohon ajamattomien määrään heillä vaikuttaa?
Viimeisin muokkaaja tilt; 31.05.2011 kello 21:28. Syy: kirjoitusvirheitä
PL:n ajamattomien lähtöjen suuri määrä on johtunut pääasiassa Ivecoiden teknisistä ongelmista, liikennevahinkojen suuresta määrästä ja siitä että talvella myöhässä kulkevat vuorot ottivat aikataulua kiinni jättämällä lähtöjä ajamatta, jotta kuljettajanvaihdot ja tauot toteutuisivat edes jotenkuten. Myöskin Ilmalan liikennetyönjohdon lähes täydellinen vaihtuminen on saattanut vaikuttaa asiaan. Vara-autoista on myös ollut ajoittain pulaa.
Jokos ne Nobinan Säfflesysteemit on poistettu ja mikä on Nobinan kalustotilanne ylipäätään, laskin nimittäin pääkaupunkiseudun bussikuvastosta, että vuoden -95 ja -96 yksilöitä on ollut liikenteessä kaikkiaan 35kpl. Lienee kohta uusien hankintojen aika...
Itse olen kulkennut tässä nyt pariin otteeseen Veolian autoilla ja olen ollut tyytyväinen kyytiin mutta yksi kerta kuljettaja vaihtui myyrmäessä linjalle v55 naine touhusi kaikkea omaa edessä ja bussin piti lähteä 11.55 ja lähtikin vasta 12.05. Kuljettaja ajoi todella hitaasti varmaankin jotain 30km/h. Mutta on Nobinan v30 linjaan tyytyväin kun kuljettaja ajaa todella nopeasti.!
Viimeisin muokkaaja kuukanko; 08.06.2011 kello 23:00. Syy: tuplateksti pois
Ylläoleva teksti edustaa vain kirjoittajan omaa näkemystä asiasta
Tuo Westendi on täysi romufirma nykyisin. Ostetaan uusina jotain Golden Dragoneita joissa ei Turkulaisten mukaan ole mitään hyvää. Muutenkin olen huomannut tason laskua selvästi. Kun ikkuna on hajonnut parista autosta niin tilalle on laitettu muovipleksi eikä ikkunaa ja kaikenlisäksi vielä musta muovipleksi. Sitten autoja ei todellakaan hoideta samaan malliin kun ennen. Esimerkiksi eräässä Citeliksessä puuttui yksi penkki kokonaan ja se penkki oli korvattu metallilevyllä.. Että moro vaan..
Tyhmä ei se joka myy, vaan se joka ostaa.
Hirveästi en WL:n rähjillä kulje mutta aika järkyttäviähän nuo ovat. Crosswayt lienee tuossa firmassa ainoita joissa toimii pysäkkijarru ja siivoojaa tuossa firmassa ei taida olla ollenkaan. Jotenkin sellainen fiilis että tuo firma on pyörinyt viimeisillä pennosilla jo monta vuotta.