Viimeisin muokkaaja Palomaa; 15.03.2012 kello 00:43. Syy: Muokkasin tekstiä vähemmän innostuneemman näköiseksi.
Jokseenkin yllättävää että Pohjolakin hankkii nyt Volvoa, tosin 7ltr moottori on taloudellisempi kuin Scania ja nyt sitä saa ekan kerran 6x2 alustan kanssa. 8900 malli on ottanut hyvin tuulen siipiensä alle, kun sitä tulee syysliikenteeseen yhteensä 53kplSiihen en ota kantaa kuinka hyviä ne ovat, mutta mielipiteeni on että säfflestä ei mitään hyvää ole tullut, eikä varmasti tule
Mahdollista tietysti myös että ovat Wroclawin tuotoksia?
Ylläoleva teksti edustaa vain kirjoittajan omaa näkemystä asiasta
Kesän ja helteiden painaessa päälle alan jo tosissaan kaivata linjalle niitä nobinan uusia autoja, kun lienevät ilmastoituja.
Ovathan ne ilmastoituja, eri asia on se kauan ne toimivat. Tänä keväänä olen joka päivä joutunut jollain ilmastoidulla ajamaan, vain yhdessä se on toiminut ja sekin oli uitto säffle... Toivottavasti ne siis varustetaan ilmastoinnin lisäksi kunnollisilla kattoluukuilla ja sivuikkunoilla![]()
Ylläoleva teksti edustaa vain kirjoittajan omaa näkemystä asiasta
Itse käytän lähes päivittäin linjaa v50 ja on aika sama tuleeko vanhempi Ikarus vai ilmastoitu Iveco, Ivecoissa on jo kaikki suodattimet niin tukossa ettei niiden läpi enää juurikaan ilma kulje, kun tämän "ilmastoinnin" takia ei kattoluukkujakaan saa avata niin melkoisen lämmintä on. Ilmastoinnista on hyötyä todellakin vain jos se myös pidetään kunnossa.
Nyt kun juhannus on onnellisesti takanapäin ja syyssateet alkaneet, alkaa myös syksyn uudet bussit tekemään tuloaan. Eilen illalla matkasi ainakin viisi Volvo 8900 LE bussia Tallinnasta Helsinkiin m/s Starin kyydissä klo 22.30 lähdöllä. Bussit ovat menossa Nobianlle. Yhden kylkinumeron onnistuin bongaamaan, ja se oli kuvassakin näkyvä 806.
![]()
8900 on "harmonisoitu" 8500-8700 jota tiettävästi kootaan sekä ruotsalaisin että puolalaisin linjoin.