
Alunperin kirjoittanut
Elmo Allen
Motarilla ihan samoin kuin millä tahansa muullakin tiellä pitää varautua pysäyttämään edessä olevan esteen takia, oli se sitten lintu tai auto. Nyt ei kyseessä ollut mikään yksi pikkutipu vaan hanhiparvi. Ja kello 5.30 tuskin oli niin paljon liikennettä, että ketjukolarin vaara olisi ensimmäisenä mielessä, jos edessä näkee esteen.
300 m matkalla pystyy myös 80 km/h vauhdista jarruttamaan täysin turvallisesti, jopa niinkin pienellä kuin 0,8 m/s^2 hidastuvuudella (samaa luokkaa siis kuin junien kiihdytys). Joka tapauksessa kuljettaja olisi voinut edes yrittää hidastaa vaikka 50 km/h nopeuteen ja käyttää äänimerkkiä. Lintuparvea päin ajaminen tuskin on kovin turvallista muutenkaan. Pahimmassa tapauksessa joku lintu lähtee lentoon, pääsee tuulilasin korkeudelle ja eteen ja tulee siitä sisään.
---------- Viesti lisätty kello 17:08 ---------- Edellinen viesti oli kirjoitettu kello 17:05 ----------
Ja otetaan vielä huomioon, että kyseessä oli Länsiväylä, jolla liikenne seisoo muutenkin päivittäin ruuhkan takia. Ruuhka ja jonoutuminen voi pysäyttää liikenteen millä tahansa tiellä, ja siksi pysähtymiskyky täytyy aina olla.