Talven 2013-2014 tulostettavat aikataulut löytyvät jo ainakin HSL:n betasivustolta:
http://beta.hsl.fi/reitit-ja-aikatau...vat-aikataulut
Ensimmäisenä pisti silmään h03N:n liikennöitsijän muuttuminen Nobinasta Pohjolan Liikenteeseen. Milloin tuo linja on kilpailutettu?
Viimeisin muokkaaja Karosa; 02.07.2013 kello 16:30.
Aikataulut löytyvät myös tavalliselta HSL:n sivulta:
http://www.hsl.fi/FI/AIKATAULUTJAREI...t/default.aspx
Noiden linjojen piti alunperinkin olla 533 (Vanhakartano-Järvenperä-Kauniainen-Mankkaa-Olari-Matinkylä) ja 553 (Leppävaara-Suurpelto-Olari-Puolarmetsä-Soukka-Kivenlahti), nyt 553:n tunnus vain muuttui 543:ksi.
31.12.2013 saakka, koska h04N:n vuorot siirretään h20N:lle, ja Nobinalla on h04N:n sopimus vuodenvaihteeseen saakka voimassa. 1.1.2014 alkaa uusi sopimus, ja siitä eteenpäin koko h20N:ää ajaa Veolia.
Näyttäähän nuo paremmalta kun ihan surkeilta. E46:lle saatu jonkin verran lisää ajoaikaa, nyt auto ehkä kerkeää jopa Espoon asemalle ENNEN kun lähtöaika on ollut![]()
Viimeisin muokkaaja kuukanko; 02.07.2013 kello 18:15. Syy: kiroilu pois
"Only idiots quote themselves." © halla
Yölinjoissa Nobina menettää vuoden alusta liikennöinnin usean linjan osalta pakettien muututtua. 03N, 64N ja 67N siirtyy Pohjolan Liikenteelle, joista kahden jälkimmäisen osalta tarkoitan nykyistä tilannetta klo 02:00 jälkeen olevien lähtöjen osalta. 04N muuttuu 20N:ksi ja se sen kaikki lähdöt siirtyy Veolialle vuoden 2014 alusta. Sama tapahtuu 76N:n osalta eli se siirtyy vuoden alusta vastaavasti Helbille eli melko paljon Nobina menettää yöliikennettä kun myös 72N siirtyy vuoden alusta Pohjolan Liikenteelle sopimuskauden vaihduttua.
Omalta kotilinjaltani oli, harmi kyllä, vähennetty paljon liikennettä ja siirrytty harvempaan vuoroväliin ruuhka-aikojen ulkopuolella. Lisäksi entiset vakiominuuttiaikataulut iltaisin on poistettu. Olisihan niitä voinut muuttaa uuden vuorovälin mukaisiksi, mutta pitää ajat samoina joka ilta, kun kerran vuorovälikin on sama. Tällainen tuntuu lähinnä matkustajien kiusaamiselta hyvän joukkoliikennesuunnittelun sijaan.
H45 on saannu ohjeajan talontielle molempiin suuntiin. Ensimäinen lähtö on 39N:llä 4.32 ja 45:lla 4.54 Elikkä aamuun on tullut 1 vuoro lisään kumpaakin suuntaan ja iltaan kampista päin. H41 ja H42 on laitettu laituriin 71 ja H45 siiretty laituriin 72, Tämä on outua että laiturin 72 kohalle ei ole rakennettu minkään näköstä katosta matkustajat joutuvat seisomaan sateella tyhjänpäällä tai sitten katoksen alla jolloin voivat myöhästyä bussista jos eivät halua kastua!
H51:sen siirtyminen Pohjolan liikenteelle on todella hyvä, ehkä jopa sitten voisi luottaa että noudattaa jokaisen ajantasauksenkin.![]()
H72 siiretään Rautatientorilla laituriin 17. Mihinköhän semmonen tulee? Itselläni tulee vain mieleen tämä 55/K pysäkki.
e5 ja 109N alkaa ajamaan suurpellon uuden liittymän kautta suurpeltoon
165:n reitti ei muuttunutkaan ajamaan vantinmäen kautta
Linjan 231 K-vuorot lakkautetaan pitkän väännön jälkeen vuodenvaihteessa.
Linjalla 315 alkaa N-vuorot punametsän kautta niipperiin
Linja 512 muuttuu tunnukseksi 554 ja jatkuu malmilta itäkeskukseen, 554K lähtöjä ajaa jatkossakin Helb. K-lähtöjä on nyt myös arkisin![]()
Miksi aikanaan lakkautettiin linja 522/K, kun nyt se on tehnyt paluun eri tunnukselle, linjojen h54B ja 512 kustannuksella?
h54 ei muuttunutkaan vain ruuhkalinjaksi
linjan h55 K vuorot lakkautetaan ja kaikki lähdöt ajetaan kampuksen mäen kautta. Kunnes sataa lunta ja tiet kapenee niin paljon ettei sieltä mahdu bussilla ajamaan..
Viimeisin muokkaaja Nak; 04.07.2013 kello 11:49.
Ylläoleva teksti edustaa vain kirjoittajan omaa näkemystä asiasta
Joillekin Vantaan sisäisille linjoille tulee uusia väliaikapysäkkejä,
v50
Tikkurilasta: "Teknikontie" ja "Vantaankoski"
Myyrmäestä: "Hämeenkylä/Ainontie" ja "Tuupakankaari"
v60 ja v61
Uusi väliaikapysäkki "Jumbo" Tikkurilan suuntaan ajettaessa.
v62
Uudet väliajat "Jakomäki", "Fazerila" (K-vuorot) ja "Hakunilan ostoskeskus"
v87
Uudet väliajat "Fazerila", "Hakunilan ostoskeskus", "Koivukylän asema" ja "Korso"
Kuten myös ainakin 300 ja 400-sarjan seutulinjoille, lisäksi oli monella muullakin esimerkiksi Espoossa 51:llä..
---------- Viestit yhdistetty klo 19:13 ---------- Edellinen viesti oli kirjoitettu klo 19:11 ----------
Tuo niin sanottu 231K:n korvaus alkaa ensi vuonna vasta ja liikennöinti on silloin kun mummot haluaa kauppaan eli suunnilleen 8-16.
Viimeisin muokkaaja Aleksi.K; 04.07.2013 kello 18:19.