54:n pysäkeillä ei ole vielä HELMI-näyttöjä. Ainakaan muutama päivä sitten mm. pysäkeillä4275, 4283, 4288 ei ollut HELMI-näyttöjä. Enkä ole nähnyt millään muullakaan pysäkillä, jolla ei kulkisi 78-helmilinja.
Ehdottomasti, esim. 505:llä on Kalasatamassa niin vähän vara-aikaa, että saapuu sinne usein yli 10 min myöhässä. Olisi Junatien pysäkillä kiva tietää, että kauanko vielä. Sama juttu edelleen myös mm. 518, 519/A, 520 -linjoilla, varsinkin 519A. Ennen oli 15 min myöhässä, nykyään on "vain" n. 10 min. Ainakin Malmi-Itäkeskus ruuhkassa.
Tajuaako HELMI, jos lähtöpysäkiltä on 5 min pysäkille X, bussin aikataulunmukainen lähtöaika on lähtöpysäkiltä 15.05 että jos bussi ilmoittaa 15.04 olevansa vielä 10 minuutin päässä 1. pysäkiltä (ajamassa edellistä linjasivua) niin pysäkille X kuluu vielä vähintään 15 min?
Täytyykö korvaavan järjestelmän saapuessa aloittaa alusta vai laitetaanko korvaavaa systeemiä niihin autoihin, joissa ei ole HELMIäkään? (Lopputuloksena kaikissa autoissa jompi kumpi, sitten vasta HELMI korvattaisiin kokonaan) Ja molempien tietojen näyttäminen sujuu kuten nytkin, esim. Omista lähdöistä?