siis korvaava kesälle tuon mukaan
https://www.hsl.fi/liikennetiedottee...ttuvat-17-5094
Huomasin tänään selaillessani HSL:n aikatauluja, että Heinäkuun alussa on aloittanut liikennöinnin linja 871 Helsinki-Viikki-Söderkulla-Porvoo. Milloin tälläisestä linjasta ollaan päätetty? Tässä vielä linkki aikatauluun: http://aikataulut.reittiopas.fi/linjat/fi/u871.html
siis korvaava kesälle tuon mukaan
https://www.hsl.fi/liikennetiedottee...ttuvat-17-5094
Linja korvaa Pohjolan liikenteen entiset 870 vuorot, joiden siirtymäajan sopimukset päättyivät 30.6.2014. HSL ei salli uusia liikennelupia reitille Kamppi-Itäkeskus-Söderkullan-Porvoo, joten Pohjola siirsi vuoronsa uudelle moottoritiereitille. Porvoon liikennekin alkaa todennäköisesti ajaa uusia moottoritievuoroja Pasilan kautta, koska Itiksen kautta ei enää saa ajaa uusia vuoroja. Savonlinjan ja Pukkilan liikenteen U-vuorot ajavat edelleen Itiksen kautta ja niiden luvat päättyvät 2015 alkaen.
Uusia 871 vuoroja ovat Kampista Ma-pe 11:00, 19:00 ja 20:30.
La 19:00
Su 20:30
Nähdäkseni Itäkseskuksen kautta Porvooseen kulkevat vuorot ovat edelleen mahdollisia, mikäli ne eivät haittaa linjan 841 vuoroja Itäkeskuksen ja Söderkullan välillä. Käytännössä siis esimerkiksi pikavuororeittiä kulkevat vuorot olisivat mahdollisia tai vaikka sellaiset vuorot, jotka ajaisivat moottoritietä osuudella Kehä III - Hangelbyn liittymä. Sekin olisi kai mahdollista, että vuorot kulkisivat vanhaa reittiä 170-tietä, mutta niillä olisi otto- ja jättörajoitukset estämässä Itäkeskus - Söderkulla -osuuden sisäiset matkat. Pohjolan Liikenteen olisi toki myös mahdollista hakea reittiliikennelupaa Söderkulla - Porvoo -vuoroille, jotka voisivat kätevästi yhdistyä linjan 841 vuoroihin, jolloin muodostuisi Itäkeskuksesta Söderkullan kautta Porvooseen liikennöiviä vuoroja.
ESL yrittää vielä saada muuttaa Porvoon Liikenteen jättämiä 840-vuoroja 870-vuoroiksi vanhalla Porvoo-Itäkeskus-Helsinkireitillä. Argumenttina käytetään aikataulujen symmetrisyyttä.
ESL ja Porvoon Liikenne ovat pitkään koordinoineet keskenään Pvo-Hki-liikenteen, ja ovat nyt myös yhdessä uuden Pasilareitin takana.
http://www.ely-keskus.fi/documents/1...2-3f6f3b87a372