Maanantai 26.1.
ÅL #1 / v46![]()
26.1.2015
HelB 948:aan on vaihdettu Mobitecin linjakilvet
26.1.
HelB 907 riisuttu Rimowan kokomainoksista ja on nyt HelBin väreissä.
PL 630 / h52
En ole julkisten hankintojen ekspertti minäkään, mutta voiko asiaan vaikuttaa se, että ennen vuodenvaihdetta ajettiin tarjottua uudemmalla kalustolla? Lasketaanko niitä keski-ikiä "pitkittäin" vai "poikittain" vai sekä-että?
Koska keskustelun otsikko alkaa sanalla havaintoja, niin otettakoon tuo kommenttini ihan vain havaintona eikä kilpailutuspoliittisena kannanottona.![]()
T: Tuomas Lehti
Rattiriemua-blogini, Facebook-seinäni
Kirjoitan tällä foorumilla yksityishenkilönä enkä minkään yhtiön, yhtymän, yhdistyksen tms. edustajana.
26.1
Helb 1020 / 103T
Ei liikenteessä käytettävien autojen tarvitse olla juuri niitä tarjottuja, kunhan ne vain ovat kalustopisteiltään vähintään tarjotun kaluston mukaisia ja täyttävät keski- ja maksimi-ikävaatimukset. Tuossa kohteessa valtaosa suoritteesta ajetaan uudehkoilla teli-Scaloilla (ja olisiko uusi Euro 6 -Volvokin kotiutunut linjoille 75 ja 77), joten ruuhkavuoroissa voi aivan hyvin käyttää muutamaa 15-vuotiasta autoa keski-ikävaatimuksen ylittymättä.
Lainassa vaan, tiedä sitten että kuinka kauan, kun Anderssonin romut ei pysy kasassa.
Tottakai, kuvia:
https://www.dropbox.com/sh/z22xa1123...YiaeNzpza?dl=0
Veolian autossa #335 oli "aavistuksen" kuumat oltavat koipien osalta takapenkillä, kun patterista puuttui suojakotelo. Viimeisen penkkirivin edestä alkavien penkkirivien kohdalla suojakotelo oli sentään vielä jäljellä. Alla pari kuvaa lämmitysputkesta.
Auto oli tänään linjalla s734 ja ainakin Rautatientorilta klo 19.30 lähteneellä vuorolla.
--
--
![]()
Tuo oli oikeasti sen verran kuuma putki, että muun muassa Hagiksen S-Marketista ostamani elintarvikkeet olivat kotiin tullessani lämpöisiä, samoin kuin toki nilkkanikin. Noin niin kuin yleisellä tasolla, voiko tällaisista saada korvauksia? Ei minua kiinnosta pahoittelut, eikä se selitys, että "pyrimme panostamaan jatkossa palveluun entistä paremmin". Ennen kaikkea minua kiinnostaa se, että kaluston pitää todellakin olla tilaajan edellyttämässä kunnossa. Nythän näin ei ilmiselvästi ole. Korvauksilla tarkoitan nimenomaisesti HSL:ää, en itseäni.
(EDIT: korjattu pari typoa)
Viimeisin muokkaaja joht. Nyman; 26.01.2015 kello 23:51.
26.01.15 Helsinki
Nf 447 (Volvo 8700LE teli)/h86B
Tyhmä ei se joka myy, vaan se joka ostaa.
Ei pitäisi missään nimessä olla tuossa kunnossa. Teen bussiliikenteen laadunvalvontaa Taloustutkimus Oy:ssä, ja meille ei ole erityistä sääntöä noille pattereille, että jää monelta varmasti huomaamatta kun tarkistavat autoja. Itse kyllä merkkaisin sen vaaralliseksi poikkeamaksi lattiatasolla. Tietenkin jokainen bussifirma on itse vastuussa autoistaan, mutta palautetta voi antaa HSL:lle, joka sitten käsittelee sen jatkotoimenpiteitä varten.