Varsinais-Suomen ELY-keskus ja Föli kilpailuttavat yhdessä Turku - Paimio liikenteen sopimuskaudelle 1.1.2016 - 30.6.2018 + yhden vuoden optio. Tarjouspyyntö löytyy ELY-keskusten tarjouspyyntösivulta, kun valitsee oikealla ylhäällä olevaksi alueeksi koko Suomen. Liikennöitsijän ansaintamallina on bruttomalli. Valintaperusteena on halvin hinta.
Kohteessa on 5 bussin liikenne: 4 matalalattiaisen kaupunkibussin (vähintään 39 istuinta) ja yhden matalalattiaisen telikaupunkibussin (vähintään 49 istuinta). Lisäksi vara-autoksi vaaditaan matalalattiainen telikaupunkibussi. Maksimi-ikä on 15 vuotta ja päästötasovaatimus Euro3 + CRT-suodatin. Keski-ikävaatimusta ei ole. Bussien on oltava Fölin tilaajavärityksessä.
Kohteeseen kuuluvat linjat ovat:
Linja 703 Paimio – Keskuslaitos – Piikkiö – Turku, Kauppatori
Linja 704 Paimio – Piikkiö – Turku, Kauppatori
Linja 705 Paimio, Sairaala – Paimio – Keskuslaitos – Piikkiö – Turku, Kauppatori
Linja 705M Metsäkoulu – Paimio, sairaala – Paimio – Keskuslaitos – Piikkiö – Turku,
Kauppatori
Linja 706 Paimio, sairaala – Paimio – Piikkiö – Turku, Kauppatori
Linja 706M Metsäkoulu – Paimio, sairaala – Paimio – Piikkiö – Turku, Kauppatori
Linja 707 Paimio – Hepojoki – Piikkiö – Turku, Kauppatori
Linja 709 Paimio – Turku, Kauppatori
Linja PA1 Paimio - Oinila - Paimio
Linja PA1OP Paimio – Oinila
Linja PA2 Koulukeskus – Huso – Kurki – Kevola - Paimio MH
Linja PA3 Paimio – Koulukeskus – Oinila – Juntola – Suksela – Pennainen – Paimio
Linja PA4 Metsäkoulu – Paimio, sairaala – Oinila – Paimio MH
Kohteessa on 5 bussin liikenne: 4 matalalattiaisen kaupunkibussin (vähintään 39 istuinta) ja yhden matalalattiaisen telikaupunkibussin (vähintään 49 istuinta). Lisäksi vara-autoksi vaaditaan matalalattiainen telikaupunkibussi. Maksimi-ikä on 15 vuotta ja päästötasovaatimus Euro3 + CRT-suodatin. Keski-ikävaatimusta ei ole. Bussien on oltava Fölin tilaajavärityksessä.
Kohteeseen kuuluvat linjat ovat:
Linja 703 Paimio – Keskuslaitos – Piikkiö – Turku, Kauppatori
Linja 704 Paimio – Piikkiö – Turku, Kauppatori
Linja 705 Paimio, Sairaala – Paimio – Keskuslaitos – Piikkiö – Turku, Kauppatori
Linja 705M Metsäkoulu – Paimio, sairaala – Paimio – Keskuslaitos – Piikkiö – Turku,
Kauppatori
Linja 706 Paimio, sairaala – Paimio – Piikkiö – Turku, Kauppatori
Linja 706M Metsäkoulu – Paimio, sairaala – Paimio – Piikkiö – Turku, Kauppatori
Linja 707 Paimio – Hepojoki – Piikkiö – Turku, Kauppatori
Linja 709 Paimio – Turku, Kauppatori
Linja PA1 Paimio - Oinila - Paimio
Linja PA1OP Paimio – Oinila
Linja PA2 Koulukeskus – Huso – Kurki – Kevola - Paimio MH
Linja PA3 Paimio – Koulukeskus – Oinila – Juntola – Suksela – Pennainen – Paimio
Linja PA4 Metsäkoulu – Paimio, sairaala – Oinila – Paimio MH