Kerron varmuuden vuoksi vain "omista kokemuksistani". Koskelan hallin luona on siis pysäkkipari välittömästi varikon porttien ulkopuolella. Pysäkille ei ole (ollut) merkitty muita linjoja kuin "H" eli hallireitit. Halliin ajavilla ja hallista lähtevillä vaunuilla on ainakin yhteen aikaan voinut matkustaa käyttäen hyväksi tuota pysäkkiparia. Mielestäni Kustaa Vaasan tien varressa oli vastaava pysäkkipari jossain kohtaa - oliko se sitten Intiankadun läheisyydessä vai lisäksi muuallakin - sitä en tähän tarpeeseen jaksa muistaa, tuolla päin liikuskelen vähemmän kuin eräillä muilla suunnilla.Alunperin kirjoittanut kemkim
Meillä on täällä foorumissa jokunen raitiovaununkuljettaja, joka osannee kertoa, mitä virallinen toimintaohje kertoo hallisivuilla kyyditsemisestä, mistä alkaen ja mihin asti matkustajia voidaan nykyisellään viedä ja missä tapauksissa. Monelle raitiovaunuista kiinnostuneille Kustaa Vaasan tiellä matkustaminen raitiovaunulla varmasti on mielenkiintoinen harrastuskokemus, koska siinä ei kuitenkaan varsinaisia linjoja mene.
HKL:n aikatauluissa on liki kaikilla linjoilla liikenteen lopettamisaikoihin h- ja k-merkinnöin varustettuja lähtöjä. Ne on selitetty alempana joko "Töölön halliin" tai "Koskelan halliin". Niillä siis voi matkustaa vähintään "johonkin asti". Pidän mahdollisena, että k-vuoroilla voisi matkustaa jopa alussa mainitsemalleni H-pysäkille Koskelan vaunuvarikon portille, ellei sitä mahdollisuutta jostain syystä nyttemmin ole rajattu esim. henkilökunnalle (tällaisesta en kyllä muista kuulleeni).