Lainaus:
Alunperin kirjoittanut padoz
Kysyisin tässä nyt ehkä lapsellisia kysymyksiä.Kai jokaisella veturikuljettajalla pitäisi olla jonkullainen ajokortti,lisenssi tai mikä se nyt on nimeltään.Onko sen oltava sitten aina mukana?Montako kuljettajaa nykyään on veturissa.Ajetaanko junan yhteen pekkaan,vai onko kuljettajia kaks per veturi.Jos on kaksi,onkos niillä samat ajooikeudet,vai onko toinen pääkuljettaja ja toinen vaan apulainen?
|
Varsinaista ajokorttia ei ole, voimassa olevat koulutukset selviävät tietojärjestelmistä. Jokaisella työntekijällä tosin on henkilökortti, josta selviää ammatti.
Normaalisti nykyään junia ajetaan yksin. Jos ohjaamossa näkyy enemmän kuljettajia, kyseessä on todennäköisimmin harjoitteluajo (puikoissa joko veturinkuljettajaoppilas, tai tyyppikurssin harjoittelija). Harjoitteluajossa riittää, että toisella on kaikki tarvittavat kelpuutukset (käytännössä siis sillä, joka ei aja).