Minusta esim. Paddingtonin asemaa lähestytään ja sieltä myös poistutaan melkoista haipakkaa. Toisinaan voi kyllä joutua odottelemaan vapaata laituria. Esim.
Ladbroke Grove:n onnettomuudessa 1999 junat törmäsivät 145 mph nopeuserolla kohdassa, joka on vain 3,2 km Paddingtonilta, eli suunnilleen yhtä etäällä kuin Pasila Helsingistä. Juuri ennen onnettomutta IC-juna oli ohittanut opastimen, jota saa lähestyä 100 mph nopeudella.
Wikipedian artikkeli kertoo yhden olennaisen eron Helsingin ja Paddingtonin liikennöinnin välillä: Ladbroke Groveen asti raiteita ajetaan kaksisuuntaisina ja vasta näillä paikkein siirrytään kaupunkiratamaiseen järjestykseen, jossa yksi kaksoisraide on nopeille, toinen hitaille junille ja eri suunnat ovat omilla raiteillaan. Helsingissähän junat pyritään syöttämään "oikeille" raiteilleen heti laitureista lähdettyä. Voisiko vastaava järjestely helpottaa myös Helsingin tilannetta?