Tuoreessa
esitteessä on puhuttu kymmenestä 30-metrisestä vaunusta ensi vaiheessa Hervannasta keskustaan. Nopeasti laskien tämä ei riitä millään kattamaan edes nykyisten linjojen 3 ja 4 matkustajapaikkamääriä kun kolmosella liikennöidään Hervannasta keskustaan 12 telibussivuoroa tunnissa ja nelosella viisi telibussivuoroa tunnissa.
Ratikallahan liikennöidään esitteen mukaan 8 vuoroa tunnissa ja jos kierrosaika on 60 min, tarvitaan liikennettä varten 8 vaunua jolloin kaksi vaunua jää varavaunuiksi. Kahdeksan kolkytmetrisen vaunun kapasiteetti on sama kuin 16 bussin, eli nykyinen linjojen 3+4 kapasiteetti on yhden bussin verran enemmän kuin ratikan.
Kymmenen 47-metristä vaunua riittäisi jo paljon paremmin, tällöin käytettävissä oleva kapasiteetti vastaa noin 25 telibussia. Tämäkään ei jätä juurikaan pelivaraa, jos raidekerroin toteutuu tyypillisellä 50 % tasolla ja samalla Kalevaan, Hakametsään, Turtolaan, Hallilaan ja Hervantaan täydennysrakennetaan ratikkareitille tuhansia asuntoja.
Oma suosikkini on kuitenkin vaihtoehto, jossa liikennöidään Kotkansiipi–Hervanta–keskusta-peruslinjan ohella täydentävää linjaa keskustasta Hermiaan arkisin klo 7–19 välisenä aikana. Tämä edellyttäisi siis noin 18 vaunun hankinnan (16 liikenteessä, 2 varalla), jos molemmilla linjoilla on 7,5 min vuoroväli eli yhteisellä osuudella 3,75 min. 30-metrisillä vaunuilla kapasiteettia Hervantakeskuksen ja keskustan välillä olisi noin 34 bussin verran, ratikka kuljettaisi tällöin ainakin linjojen 3, 4, 13, 17, 20 ja 25 (yht. 31 bussia) matkustajista suurimman osan.