Kiva kuulla kivistä! Olivat niin sliipatun näköisiä että kuvittelin kiinalaisiksi. Harmittaa, etteivät perinteiset suomalaiset katukivet enää kelvanneet, ne olisivat minusta sopineet Hämpille hienosti ja ajoradan kavennuksen myötä ylijääneet olisi voinut käyttää jossain muualla ratikkakaistalla, vaikka Itsarilla.
Lielahti on mennyt minulta ihan kokonaan ohi. Kiitos linkeistä. Tarkoitus näemmä tosiaan olisi haaroittaa ja ajaa 15–20 min vuorovälillä sitten noita haaroja. Kyllä minä perustelut ymmärrän, ja ehkä Lentsun päässä ei kysyntä enempää edellytä, mutta kyllä siinä palvelutaso kärsii aika lailla. Liikennöintikustannuksia tuo säästää (ihan niin kuin nelosen uusi päätepysäkki Linja-autoasemallakin säästää), sillä haara on lyhyempi ja säästää ainakin kilsoja, ehkä yhden vaununkin.
Pari yksityiskohtaa radalla jäivät vielä mietityttämään.
Tekunkadun ja Kuntokadun risteys näyttää siltä kuin se olisi Helsingistä. "Korotus" on mitätön ja rv-kaista aivan liian kapea kun taas viereinen autokaista on turhan leveä. Siellä pitäisi leventää rv-kaistaa puoli metriä ja korottaa reunakivi samalle tasolle kuin muuallakin kaupungissa. Miksi siellä on tehty huonolla standardilla kun muualla on hyvin?
Insinöörinkadulla Duon eteläpuolella on kadunvarsipysäköintiä, ja sekin kuin Helsingistä. Onhan siinä tietysti paljon enemmän tilaa kuin jossain Helsingin Liisankadulla, mutta silti tuo paikka näyttää siltä, että talvi ja lumi tulee saamaan autoilijat tahattomasti pysäköimään liian lähelle kiskoja. Ei hyvä.
Eivät nuo isoja asioita ole, ja voihan ne korjata sitten vasta jos ja kun alkavat aiheuttaa ongelmia, mutta kun pääosin kaikki on tehty niin mallikkaasti, niin nuo pistivät silmään.