Minun käsitykseni mukaan raideleveydellä on jonkin verran vaikutusta vaunun rakenteeseen ja siihen miten se voidaan kalustaa. Se tarkoittaa että 1000mm:n ja 1435mm:n kalustoon pitää olla erilainen "alusta", ihan pelkkä raideleveyden muutos ei riitä kuten 1435mm -> 1524mm.
Samoin kun tehdään iso leveys muutos esimerkiksi 2300mm -> 2650mm korileveyteen 1000 mm raideleveydellä joudutaan usein "alusta" suunnittelemaan uudelleen tai ainakin sitä muokkaamaan merkittävästi. Se, että suunnitellaan uusi ratikkamalli, kuten Transtechin Artic on toki suurempi tehtävä kuin pelkkä standardivaunun tilaaminen toimittajan valikoimasta. Jos uusi leveä vaunu suunnitellaan hyvin, toiminnallisesti se vastannee hyvin 1435mm kalustoa.
Helsingin oloissa onkin minusta paljon parempi vaihtoehto vaan suunnitella uusi leveämpi ratikkamalli kuin muuttaa raideleveyttä osalla verkosta.
---------- Viestit yhdistetty klo 11:42 ---------- Edellinen viesti oli kirjoitettu klo 11:35 ----------
Tästä olen siis ihan samaa mieltä.