Liikennesuunnittelukonsulttitoimistoni otti tänään Hailuoltoon yhteyttä ja videopuheluaivoriihemme tuotti seuraavan tuloksen:
-Kampin kääntöraiteelta aloitettava Pasilan metro, joka liittyy päärataan Pasilassa. Pasilasta eteenpäin päärata muutettava sivuvirtakiskolliseksi ja kalusto metrokalustoksi. Näin sekä Koivukylä, Riihimäki että Oulu kytkeytyvät Järjestelmään pikkurahalla. Riihimäen Peltosaari voitaisiin kytkeä näppärästi Riihimäen metroasemalle köysiradalla.
-Hailuodosta huomautettiin, että muutoinkin metron automatisointi kannattaa toteuttaa Laajasalon liikenneratkaisun kanssa samaan aikaan. Toimivathan köysirata ja monorail automaattisesti, joten saavutetaan huikeita synergiaetuja.
-Erityisperusteluna ratkaisulle on Oulun teknologiaklusterin kiinnittyminen esimerkiksi Keilaniemi-Otaniemi -klusteriin pienin vuorovälein kulkevalla metrolla.
-Mikäli Transtech saa uusien metrojunien tilaukset hoidettavakseen, Kainuun väestö- ja talousongelmat ratkeavat kertaheitolla.
Huom! Koska olemme vielä suunnitteluasteella, on tärkeää, että ymmärretään informaation suunnitelmaluontoisuus. Toteutettavat ratkaisut kerrotaan varmasti aikaan, mutta huhut aiheesta saattaisivat aiheuttaa kovia paineita esim. Laajasalon ostarilla vuokrien ennenaikaiseen nostamiseen jo ennen kuin oululaiset ja riihimäkeläiset alkaisivat tuomaan sinne rahaa. Jätetään tiedottaminen siis asiantuntijoille!
Meni nyt ehkä pikkuisen ohi aiheen, mutta puolustukseni totean, että minua yllytettiin.