Hienoja kuvia kaikki.
Hieman ot:na mutta voisin veikata että olet ottanut nuo kuvat Nf 22:sta Ikaruksen ikkunan lävitse? Vai olenko ihan väärässä?
Ylläoleva teksti edustaa vain kirjoittajan omaa näkemystä asiasta
Ja taas uusia kuvia junista. Mm. Sm1, Sm2, Sm3, Sm4, Sm5, Sm6, muutama intercity, Eil-lähiliikennevaunuja, Sr1 ja Sr2 -veturit, "lättähattu" ja muita vanhoja junia ja joku vanha höyryveturi.
Lisätty viime vuotisia kuvia: Hess:n XXL Hydrid, joka oli koeajossa viime vuonna.
DV12+Eil -vaunuja pakettikatko-iltana lähdössä yön viimeiselle lähdölle T-junana Helsingistä Riihimäelle, kuvat tästä kuvasta alkaen.
Lisätty myös video Helsingin asemalta: http://www.youtube.com/watch?v=jXlbq7k2i7s
Tapanilan asemalta: http://www.youtube.com/watch?v=VNNmizHx184
Lisätty kuvia, kesäkuun alussa kuvattuja muutamia ratikoita ja junia, fanta-metro ja tällä viikolla parvekkeelta kuvattuja lentokoneita.
Moikka kaikille Foorumilaisille,
Pitkään aikaan ei ole kuvasivustolleni tullut uusia kuvia, eikä ole muutenkaan tullut otettua rikottuani kameran. Nyt olen kuitenkin keskiviikkona saamassa järkkärin, joten olisi tarkoitus taas mennä ke-pe työajoista riippuen kuvaamaan. Olisiko mitään toiveita/pyyntöjä? Helsingin alueelle tällä hetkellä rajoittuu. Tarkoitus ainakin lentokenttälinjojen + muiden linjojen uusi kalustoja (ja vanhoja) joilla alkoi muutama viikko sitten uusi sopimuskausi. GD on yksi joka on pakko kuvata, mahdollisesti jopa matkustaa tällä jonkun matkan.
Ensi viikolla on myös tarkoitus kuvata jälleen pakettikatkojuna, tällä kertaa ihan still-kuvia.
Viimeisin muokkaaja zige94; 29.08.2011 kello 19:05.
Näitä tulossa sitten loppuviikosta, EHKÄ, viikonloppuna olin ollut kipeänä kun oli tarkoitus mennä kuvaamaan.
Nyt on sitten tämän yön pakettikatkojuna -matkasta lisätty kuvia ja videoita: kuviin pääset tästä ja videoihin allaolevista videoiden otsikoista.
Kuvissa mm. vaunut(eil, eilf, eifet (aggregaatti), vähän sisätiloja, dv12:t.
Videoina: Videota matkalla Kyrölä-Saunakallio, Dv12:t irroittautuivat H229:stä ja lähtevät kohti junan toista päätä, Dv12:t kytketään runkoon kiinni Riihimäen yössä ja pakettikatkojuna lähtee Tapanilan asemalta Helsinkiä kohti.
Viimeisin muokkaaja zige94; 06.09.2011 kello 07:03.
En päässyt sitten kiireiden vuoksi kuvaamaan. Tällä viikolla aikalailla tyhjää iltaisin, joten nyt voisi oikein kunnolla kartuttaa kuvavarastoa. Huomenna tulossa iltaruuhkasta Itäkeskuksen terminaalissa kuvia. Tarkoituksena saada ainakin s519/A:n ja s520:n kalustoa vähän, sekä keskustasta muiden lentökenttälinjojen. Kulosaaren metroasemasta pääsisäänkäynnistäkin tulossa, ja jokunen metrokuvakin samalla
Ps. Kaipaan havaintoja Sm1:n yksiköstä numero 6006/6026:sta. Kuulemma olisi vielä liikenteessä, mutta ei ole tullut törmättyä siihenJos näette jollain linjalla niin jos vaan viitsisitte niin ottaisin havaintoja vastaa vaikka YV:llä, tarkoitus kuvata tuon yksikön sisätilat, vaikka VR:n kalustokierto ei yleensä ole mikään looginen.