Kaasulla eteenpäin...![]()
Tein pikavisiitin kahteen keskisuureen kaupunkiin, Helsingborgiin ja Lundiin. Kummankaan kaupungin katurit eivät pääosin ole edes vuoden ikäisiä ja kaupunkikuva onkin bussiharrastajan silmin varsin raikas.
Tässä kuvia: http://lauri.1g.fi/joukkol/kuvatemp/060227/
--
Lauri Räty
Kaasulla eteenpäin...![]()
Näkyvätpä Etelä-Ruotsissa luottavan enemmän saksalaiseen kaasuosaamiseen kuin oman maansa tuotteisiin.![]()
Molemmat yritykset, Arriva ja Bergkvarabuss, ovat hankkineet dieselautonsa Scanialta jo pitkään, joten siinä lienee syy hankkia saksalaisia busseja. Toki Arrivalla oli Lundin edellisenä liikennöitsijänä Vantaalla valmistettuja kaasu-Volvoja Carruksen korilla, liekö niistäkin kokemusta karttunut vaikuttamaan tähän päätökseen.Alunperin kirjoittanut Rattivaunu
--
Lauri Räty
Missä vaiheessa Arriva hävisi Lundin paikallisliikenteen?
Kalle Ojanen
Bergkvarabuss aloitti liikennöinnin Lundissa 1.5.2005 ja Arriva Helsingborgissa 12.6.2005. Kesäkuussa 2005 otettiin Helsingborgissa käyttöön myös uusi bussivarikko, Busspunkten. Varikon omistaa Skånetrafiken ja sieltä operoivat tällä hetkellä Arriva ja Swebus.Alunperin kirjoittanut KjaO-K
Idea tilaajavetoisesta varikosta on ilmeisesti Tukholman ulkopuolella harvinainen. Perusajatuksena on kuitenkin mahdollistaa tasapuoliset lähtökohdat liikennöitsijöille kilpailutettaessa kaasubussiliikennettä ja antaa liikennöitsijöille paremmat mahdollisuudet yhteistyöhön ja toiminnan tehostamiseen. Sitä myöten uskotaan liikenteen laadun paranevan ja kustannustason pysyvän kurissa.
--
Lauri Räty