Nyt kun samaa Eurooppaa ollaan, niin voisi olla ihan paikallaan siirtyä UTC-aikaan.
Mutta todellisuudessa se aika lie tässäkin se UTC. GMT:tä tuskin meidän tietotekniikka osaa.
Nyt kun kansalaisaloiteet ovat olleet pinnalla, niin löytyipä ihan ensimmäisten joukossa vetoomus siitä, että kesäaikaan siirtymisestä pitäisi luopua, https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/3 ... mutta vielä itse ainakin haikailen siitä, että meillä olisi vain UTC käytössä.
Lisää tehoa joukkoliikenteeseen: matkakortteihin varret!
"Kaikki kellonajat näytetään aikavyöhykkeen GMT +3 mukaan. Kello on nyt 21:59."
Täällä taitaa toimia 0K.
Oletuksena ne toimivatkin, tai jos olet vaihtanut ne joskus kauan sitten. Nykyinen ongelma on - ainakin minulla -, että jos aikavyöhykkeen yrittää vaihtaa joksikin, ne vaihtuvat ensinnäkin heti GMT 0:aan (eivät siihen, johon olit vaihtamassa) ja siinä myös pysyvätkin. Itselläni ne olivat täysin oikein, kunnes kokeilin sitä vaihtaa, koska täällä ketjussa tästä ongelmasta raportoitiin.
---------- Viestit yhdistetty klo 19:49 ---------- Edellinen viesti oli kirjoitettu klo 19:48 ----------
Ja kuten jo marraskuussa kirjoitin, vika liittyy todennäköisesti foorumin suomennosteksteihin:
Itse taas toisaalta epäilen että onko tuossa vika.. Sillä matkapuhelinfoorumi mm. käyttää vbullettia eikä sen kanssa ole vastaavaa ongelmaa... Tosin voi johtua myös foorumien käyttämästä versiosta.. (en tietä mikä versio täällä käytössä ja mikä matkapuhelinfoorumilla.
Minulla näyttää nuo viestien kirjoitusajankohdat vielä kesäaikaa. Esimerkiksi "16.16" vaikka todellisuudessa viesti on lähetetty "15.16". Ei tuo toki väärässä ole sinällään, mutta kesäajassa kuitenkin..
Tyhmä ei se joka myy, vaan se joka ostaa.
En ihan tarkkaan tiedä ketä täällä on ylläpitoa. Mutta asiaan: kesäaikaa tämä antaa muuttaa tunnilla. Se toimii. Muuten edelleen sama ongelma. En tiedä miksei päivitystä tapahdu.
Ja oikeasti kello on 21:57. Eikä onnistunu aikavyöhykkeen vaihtaminen. Kokeillut olen useilla koneilla ja selamilla. Profiilini on noin vuoden vanha.Kaikki kellonajat näytetään aikavyöhykkeen GMT mukaan. Kello on nyt 19:57.
Pikku Antin autosta on kumi puhjennut.
Ei mulla ole edes mitään nappeja mistä vaihtaa aikaa, on vain "Kesäaika muutokset" ja "Viikon ensimmäinen päivä" ei muuta![]()
Tähän ongelmaan tuskin on saatu mitään korjausta? Itsellänikään ei aika-asetuksissa ole edes mahdollisuutta vaihtaa aikavyöhykettä. Äsken lähetin viestin klo 19:42, ja foorumi näyttää ajaksi 16:34. Ei kai se nyt mikään maailmanloppu ole, mutta hitusen ärsyttävää kyllä. Heti kun kirjaudun ulos, kaikki ajat kyllä näkyvät oikein.
Itselläni sama. Noin seitsämältä lähetetty viesti on foorumin mukaan lähetetty 4.00!
Tämä viesti on kirjoitettu 28.kesäkuuta 2021 12.35
Foorumi itse kertoo kellon olevan
Kaikki kellonajat näytetään aikavyöhykkeen GMT +2 mukaan. Kello on nyt 11:24.
Edit: tuo siis ennen sisäänkirjautumista. nyt sisäänkirjautuneena tämä ilmoittaa näin:
Kaikki kellonajat näytetään aikavyöhykkeen GMT +3 mukaan. Kello on nyt 12:33.
Viimeisin muokkaaja LimoSWN; 28.06.2021 kello 11:34. Syy: lisätty tieto: ennen kirjautumista
ylempänä oleva teksti on vain kirjoittajan turhanpäiväinen postaus.
Oletko saanut ongelman korjattua, tuntuu kello elävän omia aikojaan täällä.
Alaosassa lukee: Kaikki kellonajat näytetään aikavyöhykkeen GMT mukaan. Kello on nyt 17:27.
GMT +1 tulee kun valitsee kesäaika päällä foorumin asetuksissa, uloskirjaudun ja tulee oikea GMT+2. Sisään kirjautuminen ja näkyy tunti liian vähän.Vaikka kello on 19.40 kun viestin laitan...
Pahoittelen häiriötä rivien välistä, mutta bussifanin matkasuosikki on Väinö Paunu Oy!