Näytetään tulokset 1-5/5

Viestiketju: Wikipedia ja joukkoliikenne

  1. #1
    Tunnistettu jäsen
    Liittynyt
    28.06.2005
    Viestejä
    2789

    oletus Wikipedia ja joukkoliikenne

    Olen tässä viime aikoina käyttänyt usein eri asoiden lähteenä netistä löytyvää Wikipedia - tietosanakirjaa. Varsinkin englanninkielinen versio http://en.wikipedia.org on hyvä hakuteos. Suomenkielinen sivusto http://fi.wikipedia.org/ on vasta kehitteillä, joiltakin osin se on varsin hyvä, joiltakin osiltaan vielä varsin tynkä.

    Wikipedian perusidea on, että kaikki voivat muokata tietosanakirjaa. Ideana on, että siten saadaan koottua mahdollisimman laajasti tietoa. Heikkotasoiset tai vääristelevät korjaukset voi helposti poistaa.

    Innostuin nyt jossain määrin laajentamaan ja korjaamaan joukkoliikennettä koskevia sivuja. Olen muokannut mm. hakusanoja pikaraitiotie, duoraitiovaunu, bussimetro ja kaupunkiraideliikenne.
    http://fi.wikipedia.org/wiki/Luokka:Joukkoliikenne

    Joukkoliikennefoorumin käyttäjille mielenkiintoinen haaste olisi joukkoliikennettä koskevien sivujen luominen ja kehittäminen.

    Wikpedian tarkoitus on olla näkökulmaltaan puolueeton. Siksi sinne ei voi kirjoittaa esimerkiksi "pikaraitiotien puolustuspuhetta", vaan mahdollisimman asiantuntevan ja eri näkökulmat erittelevän artikkelin pikaraitiotiestä.

    Eli: kirjoittakaa ja korjailkaa Wikipediaan joukkoliikennettä koskevia tietojanne, mutta säilyttäkää "puolueeton" näkökulma. Sekin on epäilemättä jo paljon joukkoliikenteen asian puolesta.

  2. #2
    Rasbelin avatar
    Liittynyt
    05.07.2005
    Sijainti
    Finn Köztársaság
    Viestejä
    346

    oletus

    http://fi.wikipedia.org/wiki/Seutuliikenne

    Minusta tämä artikkeli on kehno, sillä sen mukaan seutuliikennettä on vain YTV-alueen seutuliikenne, mutta esim. Tampereen seudun yhteistariffista ei sen mukaan voidakaan sitten puhua seutuliikenteenä.

  3. #3
    Tunnistettu jäsen
    Liittynyt
    28.06.2005
    Viestejä
    2789

    oletus

    Korjasin sivua kattamaan muun Suomen seutuliikenteen.

    Joukkoliikennepuolella on aika paljon tehtävää vielä. Ihan esimerkiksi perusorganisaatiot (kuten Matkahuolto, Linja-autoliitto, paikallisliikenneliitto) ovat vailla sivuja. Lisäksi bussiliikenteen perustermistöä puuttuu paljon ihan linjaluvasta alkaen.

    Itse olen ajatellut tehdä sellaisia sivuja, joiden tekemisestä on töille hyötyä eli tällä hetkellä lähinnä joukkoliikenteen organisointia ja raideliikennettä koskevat sivut.

  4. #4
    J_J
    J_J ei ole kirjautuneena
    Tunnistettu jäsen J_J avatar
    Liittynyt
    24.06.2005
    Sijainti
    Tampere
    Viestejä
    712

    oletus

    Lainaus Alunperin kirjoittanut Danube
    Tampereen seudun yhteistariffista ei sen mukaan voidakaan sitten puhua seutuliikenteenä.
    Tällä hetkellähän Tampereen seudulla on vain Tampereen kaupungin sisäinen yhteistariffi, mitä tulee kertalippuihin. Seudullista yhteistariffia ei kertalippujärjestelmässä ole lainkaan. Seutukertalipun käyttöönotto alueella voisi lisätä joukkoliikenteen houkuttelevuutta huimasti. Ongelmana on alueen laajuus, tai mitä nyt ikinä "alueella" halutaankin käsittää.
    Elämä on, mikset sinäkin?

  5. #5
    Tunnistettu jäsen
    Liittynyt
    28.06.2005
    Viestejä
    2789

    oletus Johdinauto-hakusana on tynkä

    Olisiko jollakulla asiasta enemmän tietävällä kiinnostusta rukata Wikipedian johdinauto - sivustoa (esim. Tampereen johdinautojen historia, Helsingin historia, johdinauto maailmalla, johdinauton edut ja haitat)

    http://fi.wikipedia.org/wiki/Johdinauto

Vastaavia viestiketjuja

  1. Joukkoliikenne Tallinnassa
    kirjoittanut kemkim foorumissa Muuta busseista
    Vastauksia: 142
    Viimeisin viesti: 20.06.2022, 16:29
  2. USA:n joukkoliikenne
    kirjoittanut Mikko Laaksonen foorumissa Muuta joukkoliikenteestä
    Vastauksia: 103
    Viimeisin viesti: 07.01.2020, 15:50
  3. Tulevaisuuden joukkoliikenne
    kirjoittanut Antero Alku foorumissa Muuta joukkoliikenteestä
    Vastauksia: 17
    Viimeisin viesti: 14.01.2008, 10:11
  4. wikipedia.org
    kirjoittanut Resiina foorumissa Muuta joukkoliikenteestä
    Vastauksia: 1
    Viimeisin viesti: 20.01.2007, 15:59
  5. Asennemaailma ja joukkoliikenne
    kirjoittanut Rattivaunu foorumissa Muuta joukkoliikenteestä
    Vastauksia: 34
    Viimeisin viesti: 11.09.2006, 15:20

Lähettämissäännöt

  • Et voi aloittaa uusia viestiketjuja
  • Et voi vastata viesteihin
  • Et voi lähettää liitetiedostoja
  • Et voi muokata viestejäsi
  •