Mä olen myös ihmetellyt tätä merkkiä ja tullut siihen tulokseen, että kyseessä on raitiovaunukaista, jota kuitenkin saavat käyttää vain linjoilla 50, 58 ja 58B kulkevat raitiovaunut. Näinhän se loogisesti menee. Busseilla sinne ei ole mitään asiaa eikä rajoittavan lisäkilven mukaan ilmeisesti myöskään linjan 9 raitiovaunuilla.
Mitäs Simonkadulla on, eikös siinä ole bussikaistan merkki, jossa lisäkilpi "vain linjaliikenne"? Saako rv ajaa automaattisesti bussikaistaa pitkin, vai onko tuossakin sitten mahdoton tilanne, jossa kaista on varattu vain busseille ja ratikat kulkevat siinä luvatta?
Onhan näitä kaikenlaisia ollut ennenkin. Kun 17 alkoi kääntyä Kaivokadulta Manskulle etelään, niin paikalle tuli mustavalkoinen kilpi, jossa teksti Linja 17. Toisin sanoen siitä sai kääntyä kuka vaan, joka tahtoi ajaa kohti paikkaa nimeltä "Linja 17".![]()