Näytetään tulokset 1-5/5

Viestiketju: Jerusalemin light rail

  1. #1

    Liittynyt
    22.10.2008
    Viestejä
    114

    oletus Jerusalemin light rail

    En löytänyt keskustelua aiheesta joten aloitan uuden ketjun.

    Käväisin Jerusalemisssa hiihtolomalla ja yllätyksekseni siellä oli keskentekoinen kevytraidetyömaa. Kiskot kulkivat kaupungin läpi, mutta rata ei ollut kuitenkaan käytössä koska työt olivat paikkapaikoin kesken.

    Onko kenelläkään tarkempaa tietoa hankkeesta? Mitenkähän esim. turvallisuuspuoli on hoidettu.

  2. #2
    Suljettu tunnus
    Liittynyt
    29.06.2005
    Sijainti
    Itä-Helsinki
    Viestejä
    2224

    oletus Vs: Jerusalemin light rail

    Jerusalem Light Rail Project

    SRS-uutiset 2009, sivu 2. Vähän tietoa ja kuvia.
    Käytä selaimen hakutoimintoa. Hakusanoja: רוּשָׁלַיִם, Jerušalajim, Jerusalem

  3. #3
    ultrix avatar
    Liittynyt
    22.10.2005
    Sijainti
    Tampere Järvensivu (Jvs)
    Viestejä
    3363

    oletus Vs: Jerusalemin light rail

    Ainakin projektia on kritisoitu sen rakentamisesta osin miehitysvyöhykkeelle Palestiinan puolelle. Terrori-iskuja odotettavissa siis varsin suurella todennäköisyydellä.
    Sakari Kestinen

  4. #4

    Liittynyt
    14.11.2005
    Viestejä
    190

    oletus Vs: Jerusalemin light rail

    Lainaus Alunperin kirjoittanut ultrix Näytä viesti
    Ainakin projektia on kritisoitu sen rakentamisesta osin miehitysvyöhykkeelle Palestiinan puolelle.
    Ja onpa projektia syytetty myös liikenneruuhkista ja ilmansaasteiden lisäämisestäkin...

    Lainaus Alunperin kirjoittanut wikipedia
    The project has also been criticized for increasing air pollution in Jerusalem. Nir Barkat, mayor of Jerusalem, was critical of the traffic jams caused by construction and told Yair Naveh, CEO of CityPass, that "The process isn't being managed, you can't stop a city. This is intolerable". In March 2009 he said he proposed to cancel the project after the first two lines are completed, and told the San Francisco Chronicle that he wants to replace the rest of the planned rail network with buses.
    Wikipedia: Jerusalem Light Rail

  5. #5

    Liittynyt
    22.10.2008
    Viestejä
    114

    oletus Vs: Jerusalemin light rail

    Kiitos linkeistä. Jerusalem vaikutti kyllä päällepäin kovin rauhalliselta kaupungilta, jossa bussejakin liikkui paljon ja niissä ihmisiä. Pitkiä pätkiä ratalinjaus kulki kaupunkia aikoinaan halkoneen muurin kohdalla. Toivottavasti arabit tajuavat, että rata hyödyttää myös heitä, eivätkä käy heti räjähteillä keskustelemaan. Näin toivon ja uskonkin, sillä pääkaupungin arabit elävät pitkälti turismin varassa eikä terrorismi ole heidän etunsa mukaista.

    Yleensäkin pommimiehet tulivat aikoinaan palestiinalaisten itsehallintoalueilta, mikä on nyt tehty aika hankalaksi. Itsemurhaiskuja ei olekaan tapahtunut surullisenkuuluisan turvamuurin rakentamisen jälkeen. Jerusalem on tietysti eri asia, sillä sen arabiväestö elää jakamattomassa kaupungissa, tosin aika pitkälle omissa kaupunginosissaan. Kävin minä niilläkin alueilla, mutta arabikorttelieista kun siirryttiin Itkumuurille, niin siinä kyllä oli turvatarkastus parhaaseen lentokenttätyyliin. Busseihin taas noustiin ilman mitään varotoimia.

Vastaavia viestiketjuja

  1. Rail Baltica
    kirjoittanut Ossi Viljakainen foorumissa Junat
    Vastauksia: 151
    Viimeisin viesti: 25.04.2021, 16:03
  2. USA:n light rail - hankkeet
    kirjoittanut Mikko Laaksonen foorumissa Raitiovaunut
    Vastauksia: 22
    Viimeisin viesti: 01.07.2011, 12:44
  3. Light Rail -matkalle pukeudutaan kevyesti
    kirjoittanut hmikko foorumissa Muuta joukkoliikenteestä
    Vastauksia: 0
    Viimeisin viesti: 12.04.2010, 22:29
  4. Tubular Rail
    kirjoittanut hmikko foorumissa Junat
    Vastauksia: 11
    Viimeisin viesti: 22.10.2009, 23:48
  5. Inter Rail -liput uudistuvat 1. huhtikuuta 2007
    kirjoittanut otto s foorumissa Junat
    Vastauksia: 3
    Viimeisin viesti: 19.01.2007, 07:04

Lähettämissäännöt

  • Et voi aloittaa uusia viestiketjuja
  • Et voi vastata viesteihin
  • Et voi lähettää liitetiedostoja
  • Et voi muokata viestejäsi
  •