Heh, "johtava foorumi". Sellaista ei taideta luoda mahtipäätöksellä, vaan käyttäjien hiljalleen kertyvällä arvostuksella.
Tällaistakin tapahtuu, että lähes ikiaikaiseksi luultu institutionaalisen ylläpitäjän, Rautatiemuseon, ns. "johtava rautatieharrastuksen foorumi" lopetetaan.
www.rautatie.org/forum/fi
Suomen Rautatiemuseo luopuu fooruminsa ylläpidosta 31.12.2013. Museolla ei ole tiedotteensa mukaan foorumin ylläpitämiseen resursseja.
Heh, "johtava foorumi". Sellaista ei taideta luoda mahtipäätöksellä, vaan käyttäjien hiljalleen kertyvällä arvostuksella.
Moottori keskellä lattian alla - sijainti, joka on yrityksellenne sijoitus.
Ei resursseja - muutama kymppi vuodessa webhotellista ja muutama vapaaehtoinen valvojiksi. Ei täälläkään ole kuin omistaja ja valvoja. Vai iskikö VR OY:n sensuuri "johtavalle foorumille"?
Huomenna palautetaan/avataan uudestaan lakkautettu "johtava" rautatiemuseon keskusteluforumi uudessa SRM:stä erkaantuneessa harrastajavetoisessa Rautatieasema-osoitteessa:
http://www.rautatieasema.org
Mitäs itse rautatiemuseon sivustolle rautatie.org on tapahtunut, sieltä kun aukeaa rautatieaiheinen aussisivusto?
Suomalainen pienoisrautatiefoorumi https://veturitalli.fi/
Sivuston osoite on ollut jo pitkän aikaa http://www.rautatieasema.org, mutta tuonkin lopettaminen on vireillä.