Käytännössä tuo tarkoittaa niitä PLJ:n Pasilan linkkejä, eli tunneli Turunväylän päästä Mannerheimintielle, sekä Hakamäentielte Lahdenväylälle ja Hermanni Rantatielle. Ongelma on raha, nämä ovat tulopuolella aika aneemisia, eli eivät vapauta rakennuskelpoista maata sanottavasti. Virallinen hinta-arvio on jotain 100 miljoonan luokkaa, mutta ei tuota kukaan usko.
Minua on sen sijaan kutkuttanut seuraava ajatus jo jonkin aikaa: Käännetään Lahdenväylä Tuusulanväylälle, ja Tuusulunväylä Pasilaan. Eli tehdään se Tuusulanväylän kääntö niin kuin on suunniteltu siitä Metsäläntien liittymän tienoilta. Tämän lisäksi tehdään tunneli Pihlajamäen / Viikin liittymästä Metsäläntielle, ja samalla katkaistaan Lahden motari. Pituus n. 3,5 km linnuntietä, hinta kun otetaan huomioon että välillä ei tarvita yhtään liittymää voisi olla jotain 200 - 300 miljoonaa.
Liikenne sujuu jatkossa niin, että esim. Kumpulaan ajetaan joko Pasilan kautta, tai Itäväylän ja ja Hämeentien kautta, läpiajoliikenne loppuu niin Koskelantiellä, Kustaa Vaasan kadulla, kuin Hermannin rantatiellä joka voitaisiin tarpeettomana purkaa/pienentää. Rakentamismaaksi vapautuu Lahden moottoritien pohja välillä Viikki - Koskela (ehkä n. 20 hehtaaria), Tuusulanväylän loppupää sekä Hermannin rantatie, sanotaan pyöresti 40 hehtaaria. Maanhinnan arviolla 5Me/hehtaari, tämä on noin 200 miljoonaa. Ei tämä vielä kaikkia kustannuksia kata, mutta jotain voi maksaa siitäkin että päästään siitä koillista kantakaupunkia piinaavasta läpiajoliikenteestä.