Oiva hankinta varustamolta, joka on kaiketi pitkään hakenut seuraajaa nykyiselle matkustajalautalleen!
Tämä tulokashan on Tallinkin Superstarin sisar ja valmistettu eteläkorealaisella telakalla siinä missä Tallinkin alus on italialaista tekoa.
Varustamolla riittäisi hankinnan myötä rahkeita nykyistä useampiin lähtöihin Hki-Tallinna välillä. Mutta saas nähdä, muuttavatko aikataulua ja jos niin miten. Ovat kuitenkin ilmeisen hyvin pärjänneet nykyiselläkin konseptilla nojautuen kaiketi hyvään palveluun ja ohjelmaan laivalla. Oma asiakaskunta taitaa olla olemassa. Toisaalta nopeita yhteyksiä on jo ollut tarjolla virolaisella ja suomalaisella kilpakumppanilla.
Pistän virtuaaliset veikkausroponi likoon sen puolesta, että alus tulee Suomen lipun alle. Suomen lippu jo sen takia, että imagohyötyä asiakkaiden suuntaan tästä on saavutettu jo nykyisellään. Tiukat neuvottelut varmasti tuossa tulee silti. Viroon sitä tuskin missään tapauksessa liputetaan, mutta Ruotsi saattaa olla vaihtoehtona pöydällä.
Kippohan käy ennen liikenteeseen tuloa ison telakoinnin, jonka yhteydessä jääluokaksi tulee 1A. Nykyinen Nordlandiahan on ollut ongelmissa jäiden kanssa ainakin parina viime talvena. Vaikka jääluokka tulee olemaan sama kuin Nordlandialla niin kysehän on kuitenkin täysin eri aluksesta eikä uutuus juutu jäihin ainakaan konetehon puutteessa![]()