On muuten asiallinen kartta laadittuna. Kun sen saisi vielä jaeltua käyttäjille...
Bussi korvaa raitiolinjaa 8 Ruoholahdessa
Itämerenkadun ja Mechelininkadun risteyksessä tehtävien ratatöiden vuoksi raitiolinja 8 ei liikennöi Ruoholahdessa 24. – 26.5. Ratatyöt liittyvät Jätkäsaaren raitioratojen rakentamiseen.
Raitiolinja 8 ajaa Töölöstä Apollonkadun pysäkiltä Runeberginkatua, Arkadiankatua ja Mannerheimintietä linjan 9 päätepysäkille Kolmikulmaan.
Raitiovaunua korvaava bussi 8X kulkee Salmisaaren ja Apollonkadun välisellä osuudella raitiolinjan 8 aikatauluilla.
Bussi 8X käyttää raitiovaunupysäkkejä vain Marian sairaalan kohdalla. Muut raitiovaunureitiltä pois jäävät pysäkit korvataan joko olemassa olevilla bussipysäkeillä tai tilapäisillä pysäkeillä. Poikkeuksena on Itämerenkadulla lähellä Mechelininkadun risteystä oleva pysäkkipari, jota ei korvata.
Kartta reiteistä ja pysäkkijärjestelyistä (pdf): Liite 782
Lue uutinen HSL:n sivuilta...
Viimeisin muokkaaja vko; 23.05.2010 kello 09:23. Syy: päivitetty
On muuten asiallinen kartta laadittuna. Kun sen saisi vielä jaeltua käyttäjille...
Pikku vinkki matkustajille; Ylioppilastalolta Sörnäisiin ja eteenpäin pääsee nopemmin kasilla kuin kutosella![]()