RSS
Botti
- Liittynyt
- 10 Heinäkuu 2008
- Viestit
- 8,800
Kukkaisviikkojen avajaisparaati siirtää bussit poikkeusreiteille
19.07.2011
Kukkaisviikkojen avajaisparaatin järjestetään lauantaina 23.7.2011 noin klo 15.00 – 16.00 välisenä aikana. Paraati kulkee reittiä Sorin aukio – Tuomiokirkonkatu – Hämeenkatu - Kuninkaankatu - Puutarhakatu – Keskustori. Hämeenkatu on paraatin ajan suljettu.
Tampereen joukkoliikenteen linjat siirtyvät paraatin ajaksi seuraaville poikkeusreiteille:
Linjat 2, 13, 16, 17, 18, 22, 25, 28, 29 ja 90
- lännestä itään: Pirkankatu, Kortelahdenkatu, Satakunnankatu, Rautatienkatu ja Itsenäisyydenkatu. Linja 16 tulee Kortelahdenkadulta.
- idästä länteen: Itsenäisyydenkatu, Rautatienkatu, Satakunnankatu, Hämeenpuisto ja Pirkankatu
Linja 23
- Keskustan suuntaan: Itsenäisyydenkatu, Rautatienkatu, Satakunnankatu, Kortelahdenkatu, Pirkankatu ja Pyynikintori
- Hervantaan: Pyynikintori, Pirkankatu, Kortelahdenkatu, Satakunnankatu, Rautatienkatu ja Itsenäisyydenkatu
Linjat 12, 15 ja 30
Pääteasemana on linja-autoasema, jonne ajetaan reittiä Tampereen valtatie, Vuolteenkatu, Hatanpään valtatie.
Linjat 1, 7, 21, 26 ja 31
- lännestä itään: Pirkankatu, Hämeenpuisto, Tampereen valtatie, Vuolteenkatu ja Hatanpään valtatie
- idästä länteen: Hatanpään valtatie, Tampereen valtatie, Hämeenpuisto, Pirkankatu
Linja 3
- Lahdesjärveltä Petsamoon: Hatanpään valtatie, Vuolteenkatu, Rautatienkatu ja Itsenäisyydenkatu
- Petsamosta Lahdesjärvelle: Itsenäisyydenkatu, Rautatienkatu, Vuolteenkatu (kääntö linja-autoasemalla), Hatanpään valtatie
Linja 10
- lännestä itään: Satamakatu, Hämeenpuisto, Tiiliruukinkatu, Hämeenpuisto, Satakunnankatu, Rautatienkatu, Itsenäisyydenkatu
- idästä länteen: Itsenäisyydenkatu, Rautatienkatu, Satakunnankatu, Hämeenpuisto ja Satamakatu
Linja 27
- Keskustan suuntaan: Itsenäisyydenkatu, Rautatienkatu, Satakunnankatu
- Irjalaan: Satakunnankatu, Rautatienkatu, Itsenäisyydenkatu
Linja 32
- Keskustan suuntaan: Satakunnankatu, Näsilinnankatu, Hämeenkatu
- Kaupin sairaalalle: Hämeenkatu, Hämeenpuisto, Satakunnankatu
Linja 4
- Särkänniemeen: Rautatienkatu, Satakunnankatu, Hämeenpuisto
- Keskustan suuntaan: Särkänniemi, Hämeenpuisto, Tampereen valtatie, Vuolteenkatu, Rautatienkatu, Rautatieasema.
Kaikki poikkeusreittien varrella olevat pysäkit ovat käytössä. Normaaleille reiteille palataan klo 16.00, tai välittömästi, kun poliisi avaa Hämeenkadun jälleen takaisin liikenteelle.
Lue uutinen Tampereen Joukkoliikenteen sivuilta...
19.07.2011
Kukkaisviikkojen avajaisparaatin järjestetään lauantaina 23.7.2011 noin klo 15.00 – 16.00 välisenä aikana. Paraati kulkee reittiä Sorin aukio – Tuomiokirkonkatu – Hämeenkatu - Kuninkaankatu - Puutarhakatu – Keskustori. Hämeenkatu on paraatin ajan suljettu.
Tampereen joukkoliikenteen linjat siirtyvät paraatin ajaksi seuraaville poikkeusreiteille:
Linjat 2, 13, 16, 17, 18, 22, 25, 28, 29 ja 90
- lännestä itään: Pirkankatu, Kortelahdenkatu, Satakunnankatu, Rautatienkatu ja Itsenäisyydenkatu. Linja 16 tulee Kortelahdenkadulta.
- idästä länteen: Itsenäisyydenkatu, Rautatienkatu, Satakunnankatu, Hämeenpuisto ja Pirkankatu
Linja 23
- Keskustan suuntaan: Itsenäisyydenkatu, Rautatienkatu, Satakunnankatu, Kortelahdenkatu, Pirkankatu ja Pyynikintori
- Hervantaan: Pyynikintori, Pirkankatu, Kortelahdenkatu, Satakunnankatu, Rautatienkatu ja Itsenäisyydenkatu
Linjat 12, 15 ja 30
Pääteasemana on linja-autoasema, jonne ajetaan reittiä Tampereen valtatie, Vuolteenkatu, Hatanpään valtatie.
Linjat 1, 7, 21, 26 ja 31
- lännestä itään: Pirkankatu, Hämeenpuisto, Tampereen valtatie, Vuolteenkatu ja Hatanpään valtatie
- idästä länteen: Hatanpään valtatie, Tampereen valtatie, Hämeenpuisto, Pirkankatu
Linja 3
- Lahdesjärveltä Petsamoon: Hatanpään valtatie, Vuolteenkatu, Rautatienkatu ja Itsenäisyydenkatu
- Petsamosta Lahdesjärvelle: Itsenäisyydenkatu, Rautatienkatu, Vuolteenkatu (kääntö linja-autoasemalla), Hatanpään valtatie
Linja 10
- lännestä itään: Satamakatu, Hämeenpuisto, Tiiliruukinkatu, Hämeenpuisto, Satakunnankatu, Rautatienkatu, Itsenäisyydenkatu
- idästä länteen: Itsenäisyydenkatu, Rautatienkatu, Satakunnankatu, Hämeenpuisto ja Satamakatu
Linja 27
- Keskustan suuntaan: Itsenäisyydenkatu, Rautatienkatu, Satakunnankatu
- Irjalaan: Satakunnankatu, Rautatienkatu, Itsenäisyydenkatu
Linja 32
- Keskustan suuntaan: Satakunnankatu, Näsilinnankatu, Hämeenkatu
- Kaupin sairaalalle: Hämeenkatu, Hämeenpuisto, Satakunnankatu
Linja 4
- Särkänniemeen: Rautatienkatu, Satakunnankatu, Hämeenpuisto
- Keskustan suuntaan: Särkänniemi, Hämeenpuisto, Tampereen valtatie, Vuolteenkatu, Rautatienkatu, Rautatieasema.
Kaikki poikkeusreittien varrella olevat pysäkit ovat käytössä. Normaaleille reiteille palataan klo 16.00, tai välittömästi, kun poliisi avaa Hämeenkadun jälleen takaisin liikenteelle.
Lue uutinen Tampereen Joukkoliikenteen sivuilta...
Viimeksi muokannut moderaattori: