Käytät vanhentunutta selainta. Selaimesi ei mahdollisesti näytä tätä tai muita sivustoja oikein. Sinun tulisi päivittää selaimesi tai käyttää vaihtoehtoista selainta..
Alihankinnalle en löytänyt ketjua joten pistetäänpäs sellainen pystyyn. Alihankinnan osuushan on supistunut HSL alueella runsaasti siitä mitä se takavuosina oli parhaimmillansa. Alihankinnasta sai vauhtia linjaliikenteensä myynyt Westendin linja joka kasvoi omia linjoja ajavaksi liikennöitsijäksi, Samoin Åbergin linja jonka linjat loppuivat ja alihankinnasta löytyi uusi vauhti omiin linjoihin, Tammelundin liikenne ajoi muutamaa omaa linjaa mutta siitäkin alihankinnan kautta omien linjojen liikennöitsijäksi isommassa mitassa ja Metsälän linja pienimuotisena alihankkijana myös.
Itselle tulee nyt mieleen heti alihankintana paljon hoidettuja, toki näitä oli paljon myös yksittäisiä sivuja..
HKL-Bussiliikenteen voittamia sopimuksia joita ajettiin alihankintana.
Seutuliikenne:
-500T Oravannahkatori- Vattuniemi, Westendin linja
-501T Otaniemi - Vattuniemi, Westendin linja
-505 Puolarmetsä - verkkosaari, Westendin linja Näillä kolmella linjalla käytettiin Westendin vuokraamaa Mercedes- Benz O405 mallin autoa
-503 Merihaka- Matinkylä, Åbergin linja
-132 Kamppi- Friisilänaukio, Westendin linja, tähän oli Westendin linja vuokrannut yhden teli ikaruksen kokonaan.
-121 Kuitinmäki- Kamppi, Westendin linja
-122 Friisilänaukio- Kamppi, Westendin linja
-112 Haukilahti- Kamppi, Westendin linja
HKL-liikenne sisäinen
- 58 Munkkivuori- itäkeskus, Westendin linja (Nivelautolla)
- 21V Postitalo - Vattuniemi, Westendin linja (nivelautolla)
- 16 Herttoniemi- Hernesaari, Tammelundin liikenne
- 23 Rautatientori- Ruskeasuo, Tammelundin liikenne
- 50 Sompasaari- Pajamäki, Tammelundin liikenne
- 55 Koskela- Marian sairaala, Tammelundin liikenne
- 57 Munkkivuori- Itäkeskus, Tammelundin liikenne
- 62 Rautatientori- Pirkkola, Tammelundin liikenne
- 63 Elielinaukio- Paloheinä, Westendin linja
- 67 Rautatientori- Paloheinä, Tammelundin liikenne
- 70T Kamppi-Suutarila, Tammelundin liikenne
- 86 Herttoniemi- Santahamina, Tammelundin liikenne
- 93B Herttoniemi - Tammisalo, Tammelundin liikenne
Stagecoach/Concordia voittamia sopimuksia:
Seutuliikenne
- 121 ja 122, aamun ruuhkasivuja ajoi muutamia Savonlinja kaukoliikenne autoilla
- 132, Westendin linja
- 324, Keskuslinja
- 323, keskuslinja
Linjebuss: voittamia sopimuksia
Seutuliikenne:
- 143 Soukka- Kamppi, Westendin linja
- 145 Suvisaaristo- Kamppi, Westendin linja
- 150 Kivenlahti - Kamppi, Westendin linja
- 154 Tuomarila- Kamppi, Westendin linja
- 156 Sunanniitty- Kamppi, Westendin linja
- 504 Kivenlahti - Verkkosaari, P. Tyllilän linja oy (nivelautolla)
Suomen turistiauto:
Espoon sisäinen:
13 Eestinlaakso- Tapiola, Westendin linja
Viesti yhdistetty automaattisesti:
Taksikuljetuksen osuutta alihankintaan mietin että ovatko ajaneet alihankintaa? Espoon linjaa 16 ajoivat lyhyellä kaasukäyttöisellä mersulla mutta eikös se ollut heidän oma linja? ja Vantaan sisäinen 35 oli heidän oma linjansa aikanaan myös. Jos joku tietää niin kertokoot
Tämä sivusto käyttää evästeitä sisällön personoimiseksi, käyttökokemuksesi räätälöimiseksi sekä pitämään sinut kirjautuneena sisään mikäli rekisteröidyt.
Jatkamalla tämän sivuston käyttöä hyväksyt evästeiden käytön.