Havaintoja HSL-alueelta - tammikuu 2026

Jo aiemmin nivelissä havaitsemiani uusia mainosnäyttöjä on alkanut nähtävästi hiljalleen tulemaan myöskin runkolinjojen teliautoihin. NOF 1103:n havaitsin saaneen uudet näytöt. Taaempi on keskiovien jälkeen vasemmalla puolella lasipaneelin yläpuolella pystytangossa kiinni ja etummainen vasemman etupenkin takana olevan matkatavararekin vaakaputkeen kiinnitetyillä omilla pystytolpilla. Etenkin tuo taaempi on omasta mielestäni varsin huonosti sijoitettu, sillä se estää lähes täysin näkyvyyden osalta keskioven jälkeisiltä vasemman laidan penkeiltä pysäkkinäytölle.
Myös NF 1105:llä on samat näytöt, mutta ei LIJ:n sininen näyttö. Saatiinko nämä Länsiväylä-Subit koskaan sinisiä näyttöjä (kuten runkosarja-Subit) vai ei?
 
Näistä autoista ainakaan NF 1103-1107 ei ole koskaan asennettukkaan sinisiä näyttöjä.
Kuten ei siis myöskään poissiireetyt 1102 ja 1108 saati paluumuttajana tänne viime vuonna tullut 1109.

Käsittääkseni HSL halusi muutenkin päästä eroon LIJ1-autojen mahdollisten isojen näyttöjen erillisestä taustajärjestelmästä, joten olettaisin, että uusia pysäkkinäyttöjä tuskin asennetaan
 
Viimeksi muokattu:
Muistelisin myös NF 1160-1166-sarjan autoista puuttuneen nuo siniset näytöt koko siltä ajalta, kun nuo näytöt oli käytössä. Saatan muistaa toki väärinkin.
 
Takaisin
Ylös