Rattivaunu
Tunnistettu jäsen
		- Liittynyt
 - 24 Kesäkuu 2005
 
- Viestit
 - 6,670
 
3.11.
632 / 4 / vuoro 140
	
		
			
		
		
	
				
			632 / 4 / vuoro 140
Seuraa alla olevaa videota nähdäksesi, miten asennat sivustomme verkkosovelluksena aloitusnäytöllesi.
Huom.: This feature may not be available in some browsers.
Istun linjan 6 vaunussa 441 Kaisaniemenkadulla. Kuulutus väittää vaunun jatkavan Kruununhakaan, ja kertoo vaihtoyhteydet Hakaniemeen. Oikeasti jatketaan Pitkällesillalle.
Pukeva?Sama havainto linjan 9 vaunusta 4xx noin klo 8.30 Kaisaniemenkadun ylämäessä, osa matkustajista poistuikin Pukevan pysäkillä (metroon?) vaikka matka toki jatkui Kallion suuntaan Kruununhaan sijasta. Ja Kaupunkiliikenne jakoi heijastimia ja karkkia Pitkänsillan ylityksen kohdalla.
Pukeva?
Mielestäni tuon olisi voinut säilyttää Länsiterminaalina. Länsisatama on Helsingin kaupunginosa, joka sisältää Lapinlahden, Ruoholahden, Jätkäsaaren ja Hernesaaren osa-alueet. Myös Helsingin satama viittaa nimellä Länsisatama sekä Jätkäsaaren että Hernesaaren laitureihin.Linjojen 7 ja 9 eteläinen päätepysäkki on Reittioppaan ja linjakartan mukaan nyt "Länsisatama", ei "Länsiterminaali". Muutos näkyy linjakilvissäkin.
Mitä ihmettä? Nyt on kyllä käynyt aikamoinen fiba jollakin. Tuohan on kokonaisen kaupunginosan nimi, myös linjan 6 päättäri on Länsisatamassa...Linjojen 7 ja 9 eteläinen päätepysäkki on Reittioppaan ja linjakartan mukaan nyt "Länsisatama", ei "Länsiterminaali". Muutos näkyy linjakilvissäkin.
No juuri näin. Tuo pitäisi saada kyllä korjattua.Mielestäni tuon olisi voinut säilyttää Länsiterminaalina. Länsisatama on Helsingin kaupunginosa, joka sisältää Lapinlahden, Ruoholahden, Jätkäsaaren ja Hernesaaren osa-alueet. Myös Helsingin satama viittaa nimellä Länsisatama sekä Jätkäsaaren että Hernesaaren laitureihin.
Kuulutukset aktivoituivat vasta päivän kuluessa. Aamulla ei ollut varoituskuulutuksia.3.11.
Ennen Tove Janssonin puiston keskustan suunnan pysäkille saapumista (klo 14:57) kuulutettiin "Varo junan ja laiturin välistä rakoa." (kuten muissakin vaunuissa toisen ketjun perusteella).
Tämän lisäksi linjalla 3, lukee nykyään Kuusitie, eikä Meilahti. Myös MLNRV2:ssa linjakilven fontti on muuttunut.Linjojen 7 ja 9 eteläinen päätepysäkki on Reittioppaan ja linjakartan mukaan nyt "Länsisatama", ei "Länsiterminaali". Muutos näkyy linjakilvissäkin.
On ollut Kuusitie 8.9. alkaen, eli Manskun avaamisen jälkeen.Tämän lisäksi linjalla 3, lukee nykyään Kuusitie, eikä Meilahti. Myös MLNRV2:ssa linjakilven fontti on muuttunut.
Mikä vaunu? Ainakin 72:n fontti on erilainen kuin muilla vaunuilla.Myös MLNRV2:ssa linjakilven fontti on muuttunut.