HSL-lippuautomaatit

Liittynyt
30 Toukokuu 2024
Viestit
240
Törmäsin hiljattain tälläiseen tiedotteeseen


Siinä mainitaan että hsl isot lippuautomaatit poistetaan käytöstä ja lippuja voi ostaa hsl sovelluksesta sekä kohta aukeavasta verkkokaupasta. Lisäksi mainitaan, että pienemmät automaatit joita on lähinnä juna sekä rautiovaunuasemilla ovat vielä toistaiseksi käytössä eli nekin poistetaan käytöstä.

Mikä palvelun parannus tämä on? Miten tämä tukee turismia ja keskustan elinvoimaa? On aika ristiriidassa toimet tämän hetkiseen tilanteeseen nähden. Ketä lippautomaatit haittasivat sekä onko niiden poistamisesta enemmän iloa kuin harmia?

Lippuautomaateista oli kätevä ostaa lippuja jos ei ole hsl sovellusta tai ei osaa käyttää sellaista tai halua ladata. Moniko turisti osaa ostaa lipun hsl sovelluksesta tai tietää sen, että niitä voi ostaa R-kioskista?

Ymmärtäisin sen jos käteisen käytön vähentyessä otetaan käteismaksu pois, joka oli isoissa automaateissa. Toisaalta niillekkin löytyy käyttäjiä vanhemmasta ikäpolvesta. Mutta myös se, että ollaan ottamassa ilmeisesti pois käytöstä automaatteja joissa on pelkkä lähimaksu on erittäin omituinen päätös. Ketä se hyödyttää? Luultavasti lisää vaan liputta matkustavia.
 
Miten tämä tukee turismia ja keskustan elinvoimaa?
Tämä on nähdäkseni enemmän kaupungin kuin HSL:n tehtävä

Ketä lippautomaatit haittasivat sekä onko niiden poistamisesta enemmän iloa kuin harmia?
Käteisen takia niiden ylläpito on aika kallista. Lisäksi ohjelmisto varmaan vaatisi muutostöitä lipputiliä varten, mikä taas on heikko investointi, kun automaattien käyttö on vähentynyt merkittävästi ja vähennee entisestään lippukaupan ja lähimaksun myötä

Lippuautomaateista oli kätevä ostaa lippuja jos ei ole hsl sovellusta tai ei osaa käyttää sellaista tai halua ladata.
Lähimaksulla saa myös liikennevälineistä, joskin siinä on se todella järkevä lisämaksu

Mutta myös se, että ollaan ottamassa ilmeisesti pois käytöstä automaatteja joissa on pelkkä lähimaksu on erittäin omituinen päätös.
Niissä on myös "tavallinen" korttimaksu. Mielestäni niiden poistaminen on paljon järkevämpi päätös, kun joka tapauksessa käytännössä kaikki, jotka voivat niillä ostaa lippuja, voivat ostaa sen nyt lähimaksulla suoraan lukijalaitteesta. Ja niiden käytöstä poistaminen on joka tapauksessa vasta kaukaisemmassa tulevaisuudessa.
 
Lähimaksulla saa myös liikennevälineistä, joskin siinä on se todella järkevä
On aina tapauksia joissa lähimaksu ei välttämättä toimi teknisestä ongelmasta johtuen
Viesti yhdistetty automaattisesti:

Niissä on myös "tavallinen" korttimaksu. Mielestäni niiden poistaminen on paljon järkevämpi päätös, kun joka tapauksessa käytännössä kaikki, jotka voivat niillä ostaa lippuja, voivat ostaa sen nyt lähimaksulla suoraan lukijalaitteesta. Ja niiden käytöstä poistaminen on joka tapauksessa vasta kaukaisemmassa tulevaisuudessa.
Mielestäni taas ei. On kätevämpi, että lippuja voi ostaa monesta paikkaa kuin yhdestä laitteesta.
 
Viimeksi muokattu:
Niissä on myös "tavallinen" korttimaksu. Mielestäni niiden poistaminen on paljon järkevämpi päätös, kun joka tapauksessa käytännössä kaikki, jotka voivat niillä ostaa lippuja, voivat ostaa sen nyt lähimaksulla suoraan lukijalaitteesta.

Tämä ei pidä alkuunkaan paikkaansa, koska lähimaksulla ei voi ostaa useammalle ihmiselle lippua, lippua lapselle tai vuorokausilippua. Esimerkiksi Tukholmassa, jossa ei ole lippuautomaatteja Helsingin- ja Tallinnan-laivojen terminaaleilla, kysytään koko ajan bussinkuljettajilta, kuinka saisi ostettua liput koko perheelle tai vuorokausilipun lähimaksulla. Noille on siis selkeästi kysyntää Tukholmassa ja varmasti Helsingissäkin.
 
Viimeksi muokattu:
Käteisen takia niiden ylläpito on aika kallista. Lisäksi ohjelmisto varmaan vaatisi muutostöitä lipputiliä varten, mikä taas on heikko investointi, kun automaattien käyttö on vähentynyt merkittävästi ja vähennee entisestään lippukaupan ja lähimaksun myötä
Kyllä, mutta minkä luokan kustannuksista puhutaan, että se olisi kovinkaan merkittävä päätös. Jos on henkilö jolla on kortti hukkunut tai puhelimesta akku loppu ei voi olla, että hänen kuuluisi tietää hsl lippuja saavan R-kioskeista käteisellä. Varsinkin jos kyseessä on turisti. Mielestäni automaatit luovat varmuutta ja selkeyttä joukkoliikenteeseen varsinkin jos niillä on monta eri maksuvaihtoehtoa joskin lippuja saa kulkuvälineistäkin lähimaksulla. Mutta sekin pitäisi tietää erikseen.
 
Kyllä, mutta minkä luokan kustannuksista puhutaan, että se olisi kovinkaan merkittävä päätös. Jos on henkilö jolla on kortti hukkunut tai puhelimesta akku loppu ei voi olla, että hänen kuuluisi tietää hsl lippuja saavan R-kioskeista käteisellä. Varsinkin jos kyseessä on turisti.

Ja R-kioskien verkosto on paljon huonompi kuin lippuautomaateilla ja ne eivät ole auki koko sitä aikaa, kun joukkoliikenne on toiminnassa.
 
On aina tapauksia joissa lähimaksu ei välttämättä toimi teknisestä ongelmasta johtuen
Ihan totta tämäkin, toisaalta lähtökohtaisesti tällaisissa tilanteissa kuljettajat ja tarkastajat katsoo tilannettä läpi sormien, etenkin jos on kyse turistista

Tämä ei pidä alkuunkaan paikkaansa, koska lähimaksulla ei voi ostaa useammalle ihmiselle lippua
Useammalla ihmiselle voi ostaa lipun lähimaksullakin.

Ja R-kioskien verkosto on paljon huonompi kuin lippuautomaateilla ja ne eivät ole auki koko sitä aikaa, kun joukkoliikenne on toiminnassa.
Toki lisäksi lippuja saa S-kaupoista, mitä on myös varsin kattavasti kaikkialla, hyvin aukioloajoin.

Tosin suurin haaste turistien näkökulmasta automaattien poistamisessa on se, ettei satamissa tai niiden lähettyvillä ole kovin hyvin muita lipunmyyntipisteitä. Lentoasemalta puolestaan löytyy lipunmyyntipisteitä runsaasti ilman automaattejakin.

Mielestäni automaatit luovat varmuutta ja selkeyttä joukkoliikenteeseen varsinkin jos niillä on monta eri maksuvaihtoehtoa joskin lippuja saa kulkuvälineistäkin lähimaksulla. Mutta sekin pitäisi tietää erikseen.
Mielestäni ei ole mitenkään kohtuuton vaatimus, että turistit ottaisivat edes sen verran selvää, että tietäisivät jollain tasolla mistä ja miten lipun saa ostettua. Esimerkiksi googlaamalla löytää tiedon aika helposti.

Kyllä, mutta minkä luokan kustannuksista puhutaan, että se olisi kovinkaan merkittävä päätös. Jos on henkilö jolla on kortti hukkunut tai puhelimesta akku loppu ei voi olla, että hänen kuuluisi tietää hsl lippuja saavan R-kioskeista käteisellä.
Erityistilanteet ovat tietysti ikäviä, mutta ne on erityistilanteita, minkä takia on ihan aiheellista pohtia, kuinka pitkälle niissä tarvitsee palvella.
Viesti yhdistetty automaattisesti:

Kyllä, mutta minkä luokan kustannuksista puhutaan, että se olisi kovinkaan merkittävä päätös.
Rahahuollon ja kuittirullien vaihtamisen jne. puolesta kustannukset automaateilla on oletettavasti yhteensä n. 150 000 € vuodessa. Päälle vielä muu huolto ja mahd. uudet automaatit rikki menneiden tilalle sekä kertaluonteisena lipputilin myötä ohjelmistomuutokset
 
Viimeksi muokattu:
Mikä palvelun parannus tämä on? Miten tämä tukee turismia ja keskustan elinvoimaa? On aika ristiriidassa toimet tämän hetkiseen tilanteeseen nähden.
Päinvastoin, tämä on täysin linjassa Höselin toiminnan kanssa: nostetaan lippujen hinnat poskettomiksi ja tehdään niiden hankinnasta lähes mahdotonta tai ainakin mahdollisimman hankalaa. Kehityshän on ollut tällainen jo vuosia. Helsinki on maailman ainoa pääkaupunki, jossa lipun hankkimisesta pitää maksaa vielä erillinen palvelumaksukin, eli kun otetaan automaatit pois ja lippu pitää hakea jostain R-kioskilta, jos sellainen nyt sattuu olemaan lähistöllä ja auki silloin kun tulee tarve nousta bussiin, niin ei riitä, että matkustajalla on lipun verran rahaa, vaan pitää maksaa myös palvelumaksu siitä ilosta, että saa ostaa lipun.

Tämä on nähdäkseni enemmän kaupungin kuin HSL:n tehtävä
Näinhän se on, ja tämän hallintohimmelin vuoksi mikään ei oikeastaan ole kenenkään tehtävä eikä kukaan ole mistään vastuussa, joten mikään ei toimi järkevästi. :LOL:

Tähän perään on kuitenkin sanottava, että Helsingissähän on kaupungin parkkilippuautomaatteja, joista saa ostaa Höselin lippuja. Jos ne automaatit ovat Helsingin hallinnoimia, niin sittenhän niistä varmaan saa lippuja jatkossakin. Toki Höseli voi kieltää lippujen myymisen niissä, jos se haluaa, enkä ihmettelisi vaikka haluaisi. Mutta ainakin voidaan sanoa, että Helsinki, siis Helsingin kaupunki, edes yrittää tehdä voitavansa, jotta lipun saisi turistikin helposti, joskaan ei käteisellä.
 
Päätös on tehty ja sitä on ilmeisen mahdotonta perua. En viitsisi vallankumoustakaan alkaa tekemään, mutta tuonne valtuustoihin ja johtotehtäviin valitaan sen verran idealistista sakkia, jotka eivät itse tunnu joukkoliikennettä käyttävän tai seuraavan sitä yhtä tarkasti kuin suurin osa foorumin sakista. Päätökset on tietyn kupla mielipiteen seurausta, että ne hajottavat keskustaa ja palvelua yhä enemmän. Se pistää vihaksi.
 
Päätös on tehty ja sitä on ilmeisen mahdotonta perua. En viitsisi vallankumoustakaan alkaa tekemään, mutta tuonne valtuustoihin ja johtotehtäviin valitaan sen verran idealistista sakkia, jotka eivät itse tunnu joukkoliikennettä käyttävän tai seuraavan sitä yhtä tarkasti kuin suurin osa foorumin sakista. Päätökset on tietyn kupla mielipiteen seurausta, että ne hajottavat keskustaa ja palvelua yhä enemmän. Se pistää vihaksi.

Harmillisesti älyvapaiden päätösten tekeminen ei ole myöskään laitonta, vaan kuuluu kunnallisen itsehallinnon piiriin. En ole keksinyt itse syytä, miksi automaattien poistaminen olisi lainvastaista. Sen sijaan haltijakohtaisen matkakortin poistamisesta käytöstä teen todennäköisesti valituksen hallinto-oikeuteen, kunhan toimitusjohtaja tekee virallisen päätöksen siitä, että haltijakohtainen matkakortti poistetaan käytöstä.
 
Viimeksi muokattu:
Harmillisesti älyvapaiden päätösten tekeminen ei ole myöskään laitonta, vaan kuuluu kunnallisen itsehallinnon piiriin. En ole keksinyt itse syytä, miksi automaattien poistaminen olisi lainvastaista.
Mielestäni tarkastusmaksulaissa oli alunperin jonkinlainen vaatimus siitä, että lippujen hankinnan pitää olla riittävän helppoa tai tosiasiallisesti mahdollista tai jotain sellaista, mutta siellä ei enää ole sitä. Nyt laki edellyttää vain, että "matkalippujen hankinta on järjestetty varmaksi ja niiden käyttö yksinkertaiseksi".

Kyllä tuosta voisi löytyä peruste hallinto-oikeudelle. Onko hankinta varmaa, jos lippua ei saa kilometrienkään etäisyydeltä pysäkistä esim. klo 22 aikaan? Onko lippujen käyttö yksinkertaista, jos on hankittava tietynmallinen älypuhelin ja luottokortti tai debit-kortti, jotta voi kulkea bussilla?
 
Mielestäni tarkastusmaksulaissa oli alunperin jonkinlainen vaatimus siitä, että lippujen hankinnan pitää olla riittävän helppoa tai tosiasiallisesti mahdollista tai jotain sellaista, mutta siellä ei enää ole sitä. Nyt laki edellyttää vain, että "matkalippujen hankinta on järjestetty varmaksi ja niiden käyttö yksinkertaiseksi".

Kyllä tuosta voisi löytyä peruste hallinto-oikeudelle. Onko hankinta varmaa, jos lippua ei saa kilometrienkään etäisyydeltä pysäkistä esim. klo 22 aikaan? Onko lippujen käyttö yksinkertaista, jos on hankittava tietynmallinen älypuhelin ja luottokortti tai debit-kortti, jotta voi kulkea bussilla?

Laki on kirjoitettu tässä tapauksessa huonosti. Lain mukaan nimittäin joukkoliikenteen matkalippujen hankinnan ei tarvitse olla järjestetty varmaksi ja niiden käyttö yksinkertaiseksi, vaan matkalippujen hankinnan pitää olla järjestetty varmaksi ja niiden käyttö yksinkertaiseksi, jotta kunnalle tai kuntayhtymälle voidaan myöntää oikeus määrätä tarkastusmaksuja, ja päätöksen tuon oikeuden myöntämisestä tekee valtiollinen viranomainen, Liikenne- ja viestintäministeriö.

Valtiollisten viranomaisten päätöksistä ei ole samalla tavalla yleistä, kaikille kuuluvaa valitusoikeutta hallinto-oikeuteen, ja HSL ei puolestaan riko lakia järjestämällä matkalippujen hankinnan tavalla, joka ei ole varma ja yksinkertainen, vaan seurauksena muunlaisesta järjestelmästä on ainoastaan se, että menettää mahdollisesti oikeuden määrätä tarkastusmaksuja. HSL on myös itse tulkinnut asian menevän näin oikaisuvaatimuksiin antamissa päätöksissä, joissa on yritetty vedota tuohon pykälään.

Jos siis kokee, että matkalippujen hankintaa ei ole järjestetty varmaksi ja niiden käyttöä yksinkertaiseksi, voi vain anella Liikenne- ja viestintäministeriön virkamiehiltä, että tarkastusmaksuja ei saa periä tai valittaa oikeuskanslerille tai eduskunnan oikeusasiamiehelle siitä, että LVM on antanut oikeuden periä maksuja, vaikka kriteerit eivät täyty.

Sen sijaan tuon haltijakohtaisen matkakortin tapauksessa olen harkinnut kokeilla kepillä jäätä ja valittaa muun muassa siitä, että kortin poisto rikkoo EU:n yleistä tietosuoja-asetusta. Tuossa tapauksessa HSL:n päätös itsessään olisi lainvastainen.

Etukäteen on vaikea sanoa, miten valitus tuosta menestyisi, mutta vaikka kortin poisto osoittautuisi lailliseksi, tuollaiset valitukset kuitenkin kertoo siitä, että käytäntöjä vastustetaan sen sijaan, että mikä tahansa niellään pureksimatta, ja että on riski, että päätöksistä tehdään valituksia, jos ne eivät ole laillisia, eli valituksilla on ennalta ehkäisevä vaikutus.
 
Viimeksi muokattu:
Jos siis kokee, että matkalippujen hankintaa ei ole järjestetty varmaksi ja niiden käyttöä yksinkertaiseksi, voi vain anella Liikenne- ja viestintäministeriön virkamiehiltä, että tarkastusmaksuja ei saa periä tai valittaa oikeuskanslerille tai eduskunnan oikeusasiamiehelle siitä, että LVM on antanut oikeuden periä maksuja, vaikka kriteerit eivät täyty.
Tämän olen jo tehnyt. LVM:ää ei kiinnosta.

Sen sijaan tuon haltijakohtaisen matkakortin tapauksessa olen harkinnut kokeilla kepillä jäätä ja valittaa muun muassa siitä, että kortin poisto rikkoo EU:n yleistä tietosuoja-asetusta. Tuossa tapauksessa HSL:n päätös itsessään olisi lainvastainen.
Kokeile ihmeessä. Mitä se haltijakohtainen tarkoittaa, onko se siis matkakortti, jota ei ole määrätty kenenkään nimelle ja jolle voi ladata rahaa vaikkapa rovaniemeläisenä ja maksaa sitten kertamatkoja kun käy pääkaupungissa?

Toisin sanoen myöskään helsinkiläinen, joka ei halua paljastaa Höselille ja esim. poliisille, missä matkustaa ja milloin, ei voisi oikeastaan matkustaa joukkoliikenteellä muutoin kuin ostamalla käteisellä R-kioskilta kertalippuja? Aika erikoista.
 
Kokeile ihmeessä. Mitä se haltijakohtainen tarkoittaa, onko se siis matkakortti, jota ei ole määrätty kenenkään nimelle ja jolle voi ladata rahaa vaikkapa rovaniemeläisenä ja maksaa sitten kertamatkoja kun käy pääkaupungissa?

Toisin sanoen myöskään helsinkiläinen, joka ei halua paljastaa Höselille ja esim. poliisille, missä matkustaa ja milloin, ei voisi oikeastaan matkustaa joukkoliikenteellä muutoin kuin ostamalla käteisellä R-kioskilta kertalippuja? Aika erikoista.

Olet ymmärtänyt just oikein. Enintään 3 päivän vuorokausilippuja saisi ostettua ilman joko henkilöllisyyden todistamista palvelupisteessä tai vahvaa tunnistautumista.
Viesti yhdistetty automaattisesti:

Tämän olen jo tehnyt. LVM:ää ei kiinnosta.

Näin arvelinkin. Yleensä tuon tyyppisiä valtiollisia valvontaviranomaisia ei kiinnosta mikään.
 
Viimeksi muokattu:
Takaisin
Ylös