Toivoa sopii, että 2000 luvun laman aikana ei tehdä hirvittäviä leikkauksia. Rationalisoinneista sen verran, että ehkä linjan h53 voisi sitten lakkauttaa?
Myös viisaita linjojen yhdistämisiä kannataisi harkita enemmänkin mikäli se ei aiheuta hirvittävää kalabaliikkia.
Voisiko sellaisessa olla ideaa, että linjan h66A vetäisi kulkemaan Metsälän kautta ja näin saisi linjan h62 korvattua. Miinus puolena asiassa on, että se tekee enemmän ajoaikaa linjalle h66A, mutta plussana tulee paremmat yhteydet Metsäläläisille.
Linja h62 on kuihtunut kovasti siitä mitä se oli kultaisella 1990-luvulla... Tunnesiteet linjaan on kyllä vahvat sille ei voi mittään
Onhan täällä JLF:ssä jo moneenkertaan todettu, että yksikkökokojen kasvattamisella voitaisiin saada säästöja aikaan. Mielestäni teli/Nivelbusseja pitäisi suosia enemmän. Ajatellaan nyt jos vaikkapa linjaa h79 ajettaisiin letkuilla niin linjan vuoroväliä voisi hieman heikentää, koska se on jo nyt aivan yyber hyvä! Mutta tämä vain jos saadaan telejä/letkuja, Citarolla kun tuollainen ei linjalla h79 toimi![]()