RSS
Botti
- Liittynyt
- 10 Heinäkuu 2008
- Viestit
- 8,800
Korjauksia aikataulukirjojen tietoihin
Espoon aikataulukirja
Espoon linjan 27 kaikki sunnuntain vuorot ovat N-vuoroja ja lähtevät Jorvista, ei Espoontorilta.
Espoon linjan 86 T-vuorojen päätepysäkki on Espoon asema, ei Espoon tori kuten aikataulukirjan selitetekstissä sanotaan.
Linjan 150 (Helsinki - Kivenalahti - A-vuorot Tillinmäki) lähtö Kampista ma - pe klo 14.11 on normaali vuoro, ei A-vuoro kuten aikataulukirjaan on merkitty.
Linjan 165 (Kamppi – Kauklahti) aikataulusta puuttuu V-kirjain seuraavien vuorojen kohdalta Kauklahden asemalta ma – pe:
klo
15.09
15.39
15.54
16.09
16.39
17.14
V-vuorot ajetaan Länsiväylää Espoonlahden liittymään asti ja Kivenlahden ja Kauklahden teollisuusalueiden kautta. V-vuorot eivät aja Saunalahden eikä Kurttilan kautta.
Helsingin aikataulukirja ja linjakartta
Linjan 21V pysäkkiluettelossa Melkonkujalta on virhe. Bussi ajaa Lauttasaaresta keskustaan reittiä Ruoholahdenkatu–Lapinrinne–Kampin terminaali–Arkadiankatu. Kampin terminaalissa bussi pysähtyy vain matkustajien jättämistä varten. Muut pysäkit ovat Lapinrinne (1233) ja Arkadian puisto (1272). Bussi ei siis pysähdy pysäkillä Kamppi (M).
Linjan 23N pysäkkiluettelossa on virheellisesti ilmoitettu pysäkille "2145 Porvoonkatu" väärä reittikatu. Oikea reittikatu on Sturenkatu.
Linjan 52 pysäkkiluettelossa on lueteltu 52V-tunnuksella ajettavan linjan pysäkit. Nämä pysäkit ovat vain reitin V käytössä: Saunalahti, Kuusiniementie, Kuusisaarenkuja ja Pyhän Laurin tie.
Juna-aikataulut Puistolasta Helsinkiin ovat virheelliset Helsingin aikataulukirjassa. Oikeat lähtöajat saa Riihimäki - Helsinki aikataulusta (pdf, 104 kB: Näytä liitetiedosto Juna_aikataulut_Riihimaki_Helsinki.pdf).
Helsingin linjakartassa Aamuyölinjoja esittävässä kartassa on virhe. Linja 39N ei aja Munkkiniemen eikä Munkkivuoren kautta. Linjan reitti kulkee: Topeliuksenkatu - Mannerheimintie - Vihdintie - Pitäjänmäentie - kartassa mainitun reitin mukaan ja Malminkartanon lenkki ajetaan vastapäivään. Linjan 14 reitti on virheellinen. Uusi reitti kääntyy Merikadulta Kapteeninkadulle eikä sitä ajeta enää Neitsytpolun ja Pietarinkadun kautta. Myös aamuyönlinjojen lähtöajoissa on virheitä. Aikataulukirjan lähtöajat ovat oikein.
Vantaan aikataulukirja
Linjan 741N reittikatuluettelosta puuttuu Jakomäentie. Bussi ajaa reittiä:
Rautatientori - Hakaniementori - Hämeentie - Kustaa Vaasan tie – Lahdenväylä – Jakomäentie - Huokotie - Kuussillantie - Hakunilantie - Koulutie - Itä-Hakkilan tie - Pohjanrinne - Itäinen Valkoisenlähteentie - Kivipyykintie.
Yhdistelmän 760–780U K-reitin kuvauksessa on virhe aikataulukirjassa, bussi ei aja Jokiniementietä. Bussin oikea K-reitti on Kuninkaanmäen kautta reittiä; ...- Lahdenväylä - Vanha Porvoontie - Sääskitie - Korennontie - Vanha Porvoontie - Jokivarrentie -... /
Keravan lähtölaiturikartassa on virheellisesti kerrottu linjojen 933 Kilta (-Hyrylä) ja 973K terveyskeskus lähtölaituri 4. Vuorot lähtevät laiturista 2.
Lue uutinen HSL:n sivuilta...
Espoon aikataulukirja
Espoon linjan 27 kaikki sunnuntain vuorot ovat N-vuoroja ja lähtevät Jorvista, ei Espoontorilta.
Espoon linjan 86 T-vuorojen päätepysäkki on Espoon asema, ei Espoon tori kuten aikataulukirjan selitetekstissä sanotaan.
Linjan 150 (Helsinki - Kivenalahti - A-vuorot Tillinmäki) lähtö Kampista ma - pe klo 14.11 on normaali vuoro, ei A-vuoro kuten aikataulukirjaan on merkitty.
Linjan 165 (Kamppi – Kauklahti) aikataulusta puuttuu V-kirjain seuraavien vuorojen kohdalta Kauklahden asemalta ma – pe:
klo
15.09
15.39
15.54
16.09
16.39
17.14
V-vuorot ajetaan Länsiväylää Espoonlahden liittymään asti ja Kivenlahden ja Kauklahden teollisuusalueiden kautta. V-vuorot eivät aja Saunalahden eikä Kurttilan kautta.
Helsingin aikataulukirja ja linjakartta
Linjan 21V pysäkkiluettelossa Melkonkujalta on virhe. Bussi ajaa Lauttasaaresta keskustaan reittiä Ruoholahdenkatu–Lapinrinne–Kampin terminaali–Arkadiankatu. Kampin terminaalissa bussi pysähtyy vain matkustajien jättämistä varten. Muut pysäkit ovat Lapinrinne (1233) ja Arkadian puisto (1272). Bussi ei siis pysähdy pysäkillä Kamppi (M).
Linjan 23N pysäkkiluettelossa on virheellisesti ilmoitettu pysäkille "2145 Porvoonkatu" väärä reittikatu. Oikea reittikatu on Sturenkatu.
Linjan 52 pysäkkiluettelossa on lueteltu 52V-tunnuksella ajettavan linjan pysäkit. Nämä pysäkit ovat vain reitin V käytössä: Saunalahti, Kuusiniementie, Kuusisaarenkuja ja Pyhän Laurin tie.
Juna-aikataulut Puistolasta Helsinkiin ovat virheelliset Helsingin aikataulukirjassa. Oikeat lähtöajat saa Riihimäki - Helsinki aikataulusta (pdf, 104 kB: Näytä liitetiedosto Juna_aikataulut_Riihimaki_Helsinki.pdf).
Helsingin linjakartassa Aamuyölinjoja esittävässä kartassa on virhe. Linja 39N ei aja Munkkiniemen eikä Munkkivuoren kautta. Linjan reitti kulkee: Topeliuksenkatu - Mannerheimintie - Vihdintie - Pitäjänmäentie - kartassa mainitun reitin mukaan ja Malminkartanon lenkki ajetaan vastapäivään. Linjan 14 reitti on virheellinen. Uusi reitti kääntyy Merikadulta Kapteeninkadulle eikä sitä ajeta enää Neitsytpolun ja Pietarinkadun kautta. Myös aamuyönlinjojen lähtöajoissa on virheitä. Aikataulukirjan lähtöajat ovat oikein.
Vantaan aikataulukirja
Linjan 741N reittikatuluettelosta puuttuu Jakomäentie. Bussi ajaa reittiä:
Rautatientori - Hakaniementori - Hämeentie - Kustaa Vaasan tie – Lahdenväylä – Jakomäentie - Huokotie - Kuussillantie - Hakunilantie - Koulutie - Itä-Hakkilan tie - Pohjanrinne - Itäinen Valkoisenlähteentie - Kivipyykintie.
Yhdistelmän 760–780U K-reitin kuvauksessa on virhe aikataulukirjassa, bussi ei aja Jokiniementietä. Bussin oikea K-reitti on Kuninkaanmäen kautta reittiä; ...- Lahdenväylä - Vanha Porvoontie - Sääskitie - Korennontie - Vanha Porvoontie - Jokivarrentie -... /
Keravan lähtölaiturikartassa on virheellisesti kerrottu linjojen 933 Kilta (-Hyrylä) ja 973K terveyskeskus lähtölaituri 4. Vuorot lähtevät laiturista 2.
Lue uutinen HSL:n sivuilta...
Viimeksi muokannut moderaattori: