Käytät vanhentunutta selainta. Selaimesi ei mahdollisesti näytä tätä tai muita sivustoja oikein. Sinun tulisi päivittää selaimesi tai käyttää vaihtoehtoista selainta..
Havainnot paikallis- ja lähiliikenteestä - toukokuu 2013
Sinällään poikkeuksellista, että ovat normaalisti pyhänä sijoitettuna 5:lle, nyt molemmat olivat tuolla 25:lla pyörimässä. #12 havaittu n. klo 22:00 Keskustori F -pysäkillä "TKL Tampereen kaupunkiliikenne" -kilvin seisomassa. Nähtävästi oli ongelmaa keskiovien toiminnan kanssa.
En mahdottomana pitäisi, mutta jos näin on tapahtunut, se on todennäköisesti ollut parin viime vuoden aikana ja todella poikkeuksellinen tilanne. Linjan 3 historiaa, kun aletaan tarkemmin kaivelemaan, niin ensimmäiset teliautot tulivat syksyllä 1990 ja samalla hetkellä kun nuo uutuudet olivat linjalla, yhdistettiinkin jo linja 3 Kauppi–Haukiluoma linjan 7 Kalkun päähän, jolloin saatiin aikaan 3 Kauppi–Kalkku. Pari vuotta myöhemmin eli 1992 linjan 3 pyhäliikenne lopetettiin pariksi vuodeksi vallan, jolloin linja 2 jatkettiin pyhisin Kalkkuun Raholasta ja linjan 5 vuorot jatkoivat Lapin sijaan Kauppiin. Vuodesta 1996 linja kulkikin jo Kaupin ja Kaupin sairaalan väliä aina vuoteen 2001 asti, jolloin linjat 21 ja 3 yhdistettiin Koivistonkylän heilureiksi siten, että 21 meni Kaupin sairaalan ja Korkinmäen väliä, kun 3 puolestaan Kaupista Nirvan kautta Lahdesjärvelle.Tarvetta ei ole ainakaan ollut, poikkeustilanteet, jollaisiksi mahdolliset kalustorikot pitää laskea, ovatki sitten asia erikseen.
Sen muistan, että noin 1994-1995 (siihen aikaan kun linja 3 oli vielä Kauppi-kalkku) pyhinä oli käytössä nivel #350 auton #597 tilalla eli Petsamoon on päässyt jopa nivelellä aikoinaan. Tosin tuo kesti varsin lyhyen aikaa ja nivel oli myöhemmin ajossa vain pe-la.
TKL #237/12
TKL #649/36. Tuli auton #16 tilalle ja #16 meni linjalle 25 ilmeisesti korvaamaan autoa #13.
Paunu #125/15 poliisi poisti sekavan oloisen henkilön auton takapenkiltä Steiner-koulun pysäkillä. Myöhästyi n. 10 minuuttia.
TKL #646/3 ajoi väärillä linjakilvillä "3 KESKUSTORI" keskellä kirkasta päivää, vaikka ne linjakilvet on tarkoitettu vain arkisin 22.05 lähdölle Ikealta.
Tämä sivusto käyttää evästeitä sisällön personoimiseksi, käyttökokemuksesi räätälöimiseksi sekä pitämään sinut kirjautuneena sisään mikäli rekisteröidyt.
Jatkamalla tämän sivuston käyttöä hyväksyt evästeiden käytön.