Seuraa alla olevaa videota nähdäksesi, miten asennat sivustomme verkkosovelluksena aloitusnäytöllesi.
Huom.: This feature may not be available in some browsers.
Ylipäätään tuo auto tuolla linjalla varsin harvinaista.21.4
Kah 1101/587 (Harvinaista scala ajossa pyhäpäivänä)
Jatkoa21.4
Kah 1101/587 (Harvinaista scala ajossa pyhäpäivänä)
Tuo taitaa olla jo käytännössä vakio. Toki en aivan varmaksi voi sanoa, onko tuo nykyisellään kokonaan Keravan varikon auto vai vaan lainalla korvaamassa.21.4.
PL 1107/641(Pasilan U12)
On joo jonkin aikaa Keravalla ollut jo. Veikkaan että tuo on vaan lainassa korvaamassa jotakin autoa.Tuo taitaa olla jo käytännössä vakio. Toki en aivan varmaksi voi sanoa, onko tuo nykyisellään kokonaan Keravan varikon auto vai vaan lainalla korvaamassa.
Lainassa vaan.Tuo taitaa olla jo käytännössä vakio. Toki en aivan varmaksi voi sanoa, onko tuo nykyisellään kokonaan Keravan varikon auto vai vaan lainalla korvaamassa.
Voiko siitä, että U12 on Keravalla, päätellä että kuljettajat on koulutettu kys. malliin ja sellainen olisi tulossa pysyvästi Keravalle?Lainassa vaan.
Kyl se lainassa on tai jotain tuttu kerto et ehkä menisi vakioksi sinneVoiko siitä, että U12 on Keravalla, päätellä että kuljettajat on koulutettu kys. malliin ja sellainen olisi tulossa pysyvästi Keravalle?![]()
Voisi tosiaan olettaa, että sellainen olisi tulossa. Keravallehan oli muistaakseni vuodenvaihteessa tarkoitus tulla uusi A2 joten olisiko sitten kenties esimerkiksi uudessa 571&574-tilauksessa yksi U12 tännekin.Voiko siitä, että U12 on Keravalla, päätellä että kuljettajat on koulutettu kys. malliin ja sellainen olisi tulossa pysyvästi Keravalle?![]()
No se on hyvin pieni mahdollisuus että Keravan varikolta tullaan ajamaan mutta olisi minun mielestäni järkevä vaihtaa 973:susta 574:seenVoisi tosiaan olettaa, että sellainen olisi tulossa. Keravallehan oli muistaakseni vuodenvaihteessa tarkoitus tulla uusi A2 joten olisiko sitten kenties esimerkiksi uudessa 571&574-tilauksessa yksi U12 tännekin.
En nyt muista tähän hetkeen, onko sopimusteknisissä säädöksissä määritteitä kaluston kierrolle varikoiden välisesti. Toki tuossa olisi varmasti paljon säätöä tuollaisen toteutumiseen, mutta periaatteessahan samalla mahdollistuisi kierto 973->574->571->641. Toki etenkään näin sähköbussien tapauksessa tuota ei helppoa olisi toteuttaa kun auto pitäisi saada vielä lataukseenkin kierrolta. Ei tästä nyt sen enempää kuitenkaan.No se on hyvin pieni mahdollisuus että Keravan varikolta tullaan ajamaan mutta olisi minun mielestäni järkevä vaihtaa 973:susta 574:seen
No tuo olisi hyvä mutta diesel auto sais tulla ajaaEn nyt muista tähän hetkeen, onko sopimusteknisissä säädöksissä määritteitä kaluston kierrolle varikoiden välisesti. Toki tuossa olisi varmasti paljon säätöä tuollaisen toteutumiseen, mutta periaatteessahan samalla mahdollistuisi kierto 973->574->571->641. Toki etenkään näin sähköbussien tapauksessa tuota ei helppoa olisi toteuttaa kun auto pitäisi saada vielä lataukseenkin kierrolta. Ei tästä nyt sen enempää kuitenkaan.