Onhan meilläkin
-Turussa Föli,
- Tampereella Nysse,
- Kotkan seudun joukkoliikenne Jonne&Minne,
- Pääkaupunkiseudulla HSL,
- Rovaniemellä Linkkari
- Kuopiossa Vilkku
- Ja onhan meillä toki Waltti, jonka pitäisi olla valtakunnallinen. Osta lippu bussissa Iisalmessa ja matkaa Hankoon samalla lipulla, mutta joku tai jokin ei vain toimi. Korttien myyntikin on jo loppunut.
No, eiiiii....
Meillä on Turussa Föli, Pääkaupunkiseudulla Höseli ja Tampereella Nysse. Nämä kaksi viimeistä käyttävät samanlaista taustajärjestelmää kuin Waltti-kaupunkeja (Waltin kehitti alun perin HSL) mutta ei Waltti-nimi tai -kortti.
Muissa kaupungeissa (eli Hämeenlinnassa, Joensuussa (Jojo), Jyväskylässä (Linkki), Kajaanissa, Kotkassa (Jonne&Minne), Kouvolassa (Koutsi), Kuopiossa (Vilkku), Lahdessa (LSL), Lappeenrannassa, Mikkelissa, Oulussa (OSL), Porissa (PJL), Raaseporissa (Bosse), Rovaniemellä (Linkkari), Salossa (Paikku) ja Vaasassa (Lifti), yhteensä 16 kaupunkia) Waltti-järjestelmä, -sovellus ja -nimi ovat edelleen käytössä jokaisessa Waltti-kaupungissa. Lisäksi kaikki nämä kaupungit käyttävät Pusatec-lukijalaitteet (myös Tampereella) ja Digitransit-reittiopas (vielä HSL:n tuote, käytössä koko Suomessa). Raasepori ja (tavallinen) Pori ottivat käytöön Waltti-järjestelmän vuonna 2023.
Waltti-kortti toimii niin, että kausilipun voi ostaa vain saman kaupungin kortille (eli Joensuun kausilippu voi ostaa Joensuun kortille, muttei Mikkelin kortille), mutta arvoa kuitenkin voi käyttää millä tahansa kortilla missä tahansa kaupungissa (eli voit esimerkiksi käyttää Joensuu-korttisi kun olet lomalla Oulussa, jos kortillasi on arvoa). Waltti-kaupungeissa on Waltti-kortti yleisimmin tapa ostaa bussilippua.
Waltti Mobiili -sovellus on käytössä jokaisessa Waltti-kaupungissa ja kaupungin vaihto onnistuu helposti ja nopeasti, neljä sovellusta ei tarvitaan (paitsi Tampereella, Turussa ja Helsingissä...hyh). Nyssen sovelluksen kehitti Waltti Solutions Oy, eli on käytännössä sama sovellus mutta sinisenä.
Waltti-järjestelmä siis toimii hienosti edelleen nykypäivänä 16 kaupungissa ja on mielestäni hyvä standardilippujärjestelmä koko Suomeen. Harmi vain, että Nysse ja HSL eivät ole (vielä?) liittyneet järjestelmään, vaikka niiden lipputaustajärjestelmät ja kortit ovat käsittääkseni jo yhteensopivia.
Lisäksi jokaisen Waltti-kaupungin Waltti-korttia voi ostaa yhteisestä verkkokauppasta ja se lähetetään postitse kotiisi. Joistakin kaupungeista tämä on myös ilmainen, eli voit saada ensimmäisen Waltti-korttisi ilmaiseksi!