Aikataulujen ja linjakarttojen ulkoasu

Tässä kuvassa näyttää värit kyllä löytyvän. Kartta on toki vuodelta 1998. Värit vastaavat samoja, mitä käyttäjä Poiponen13 kertoi jo viestissä numero 43.
Hups, enpähän sisäistänyt nähtävästi riittävästi noita Poiposen viestin mainintoja väreistä... käsi pystyyn virheen merkiksi. Nyt kun tuon karttakuvan laitoin, palautuivat nuokin mieleeni. Ehkäpä jostain kaapin perältä itsellänikin maagisesti saattaisi vielä tuollainenkin löytyä.


Todettakoon siis vaikkapa virheen saattelemana vain lyhyesti, että juna+metrokartta väritunnuksilla on siis jo ennestään ollut.
 
Helsingin sähköjunaliikenteen eri linjoilla on ollut jo aikojen alusta kaikilla linjoilla omat väritunnukset. Värit löytyvät halukkaille hakemalla.
 
Kun Tampereen M-junan liikennöinti alkoi, ensimmäisten viikkojen ajan laiturinäytöillä näkyi keltainen taustaväri, kunnes se muutettiin siniseksi. D-, I- ja P-junilla ei ollut mitään taustaväriä, vaan ne näkyivät näyttöjen taustavärin mukaisella tummemman sinisellä. Mielestäni I- ja P-junat olisi voinut näyttää keltaisella taustalla, mutta taustaväreistä oltiin joka tapauksessa luopumassa lähivuosina.
 
Mielestäni lähijunaliikenteen reittikartasta voisi H-junan katkoviivan poistaa ja muuttaa sen ihan tavalliseksi viivaksi. Tässä linkki karttaan. Perustelu tälle muutokselle on se, että H-juna kulkee joka päivä Helsingin ja Hangon välillä. Tuossa HSL:n ja VR:n sivuilla olevassa kartassa ei lue selitystä tuolle katkoviivalle, mutta asemilla ja junissa lukee sen tarkoittavan ei päivittäistä liikennöintiä.

Mielestäni tuo on hämäävää.
Viesti yhdistetty automaattisesti:

Ja tuli sekin mieleen, että tuosta kartasta puuttuu se, että H-juna pysähtyy nykyään myös samoilla asemilla Y-junan kanssa.
 
Viimeksi muokattu:
Takaisin
Ylös