Seuraa alla olevaa videota nähdäksesi, miten asennat sivustomme verkkosovelluksena aloitusnäytöllesi.
Huom.: This feature may not be available in some browsers.
LIJ ei noissa autoissa vielä toimi.KAH 2626:n linjakilvessä luki ”158 Kiviruukki”, LIJ ehkä hieman myöhässä![]()
Manuaalisesti löytyy edelleen vanha määränpää.KAH 2626:n linjakilvessä luki ”158 Kiviruukki”, LIJ ehkä hieman myöhässä![]()
Eiköhän niiden alunperinkin ollut tarkoitus sinne mennä. Ainakin rekisterit ovat kuitenkin samaa sarjaa kuin näissä tuoreemmissa, joten eiköhän sieltä vain oltu haluttu ja/tai saatu nuo muutamat yksilöt jo etukäteen ajettaviksi ja samalla sai esimerkiksi Ojangossa ruuvattua hieman kaluston keski-ikää alaspäin ajamalla välillä sielläkin noita vanhempien Scanioiden sijaan.KAH 2601...2605 Suomenojan linjoilla. Onko pysyvä siirto suomenojalle?
Ajaa tällä hetkellä Järvenperästä etelään, mutta linjakilvissä lukee "Järvenperä via via Kauniainen". Eli pienellä tekstikokolla saa ilmeisesti tilaa toiselle via-sanalle. Lisäksi takakilpi yrittää sanoa linjanumeron lisäksi määränpään ja välietapin.
Silloin kuin minä näin tuon auton tuolla linjalla, kauttakulkupaikka näkyi isommalla fonttikoolla verrattuna kaikkeen muuhun. Toisin sanoen linjanumero ja määränpää olivat todella pienellä tekstillä. Havainto oli maanantaina iltapäivän puolella.Ajaa tällä hetkellä Järvenperästä etelään, mutta linjakilvissä lukee "Järvenperä via via Kauniainen". Eli pienellä tekstikokolla saa ilmeisesti tilaa toiselle via-sanalle. Lisäksi takakilpi yrittää sanoa linjanumeron lisäksi määränpään ja välietapin.
2609 on tosiaan keskeyttänyt Espoonlahteen 542:lla kello 20.07. 2603 se toinen varmaan voisikin olla, sillä oli 19.48 saapunut Soukanniemeen ja sen jälkeen sen hetkisessä kierrossa olisi ollut taukoa 22.57 asti, mutta tuo auto heitettiinkin nähtävästi 2609:n ajaman kierron seuraavalle lähdölle Soukanniemestä (kello 20.27). Vähän veikkaisin, että 2603:n kuljettaja vei siis autonsa Espoonlahteen 2609:n kuljettajalle, joka on lähtenyt sillä siirtona Soukanniemeen ja sieltä kierrolle. Luultavasti siis tuon vaihtotilanteen aikana olet osunut kohdalle.11.8 Noin klo 20:09
Lippulaivan laituri 12 edessä KAH 2609 ja KAH 2603? (En muista viimeistä numeroa tuosta) molemmissa hätävilkut päällä ja "Ei linjalla" kilvissä.
Päivitellään nyt sen verran, että tässä tapahtuikin skenaario, mikä mulla kävi vähän ennakkoon mielessä, mutta en sitä tuohon edelliseen viestiin merkannut. 2609 tuli nyt siis siihen ketjuun, jota 2603 aiemmin ajoi ja jossa oli parin tunnin tauko väliin. Veikkaisin, että 2609:stä ollut akku niin lopussa, että todettu, että parempi vaan keskeyttää lähtö. 2603 sitten tuotu Espoonlahteen ja kuljettajat vaihtaneet autoja päittäin eli 2609:n alkuperäinen kuljettaja suuntasi ajamalleen kierrolle 2603:lla ja 2603:n alkuperäinen taas vei mukanaan 2609:n lataukseen. Ei siinä siis vaikuttaisi sen isompaa ongelmaa (hajoamista) onneksi olleen.2609 on tosiaan keskeyttänyt Espoonlahteen 542:lla kello 20.07. 2603 se toinen varmaan voisikin olla, sillä oli 19.48 saapunut Soukanniemeen ja sen jälkeen sen hetkisessä kierrossa olisi ollut taukoa 22.57 asti, mutta tuo auto heitettiinkin nähtävästi 2609:n ajaman kierron seuraavalle lähdölle Soukanniemestä (kello 20.27). Vähän veikkaisin, että 2603:n kuljettaja vei siis autonsa Espoonlahteen 2609:n kuljettajalle, joka on lähtenyt sillä siirtona Soukanniemeen ja sieltä kierrolle. Luultavasti siis tuon vaihtotilanteen aikana olet osunut kohdalle.