Seuraa alla olevaa videota nähdäksesi, miten asennat sivustomme verkkosovelluksena aloitusnäytöllesi.
Huom.: This feature may not be available in some browsers.
Jatkoa:22.7.
NOF 1218/41(Klovin LLE-127)
9.7 viimeks ollut siellä pelkkiä sähköjä ja sillonkin yksi sininen (viikonloppuja en laskenut). Eli eipä toi oranssi diesel ole mitenkään poikkeavaa tuolla linjalla.21.7
PL 662 / 500
Nähty ainakin 08.06 lähdöllä Itäkeskuksesta
Taitaa liikennöintisopimus sallia Pohjolan liikenteen runkolinjoilla pelkät sähköt. Ymmärtääkseni kuitenkin täyssähkölinjoillakin on, se tietty prosentti minkä saa ajaa dieseleillä todennäköisesti Euro6:na (vara-autot). Mutta muistaakseni niin 500:n, kun 520 ja 530:n kilpailutuksessa vaadittiin sähkötelejä.9.7 viimeks ollut siellä pelkkiä sähköjä ja sillonkin yksi sininen (viikonloppuja en laskenut). Eli eipä toi oranssi diesel ole mitenkään poikkeavaa tuolla linjalla.
Vara-autoista ja niiden poikkeuksista en tiedä, mutta ei-varakaluston ainakin kuuluisi sopimusten mukaan olla linjalla 500 vain sähkötelejä ja linjoilla 520, 530 vain yksi dieselteli sähkötelejen lisäksiTaitaa liikennöintisopimus sallia Pohjolan liikenteen runkolinjoilla pelkät sähköt. Ymmärtääkseni kuitenkin täyssähkölinjoillakin on, se tietty prosentti minkä saa ajaa dieseleillä todennäköisesti Euro6:na (vara-autot). Mutta muistaakseni niin 500:n, kun 520 ja 530:n kilpailutuksessa vaadittiin sähkötelejä.
Eikö se oli 2 dieseltelejä (alkuperäisesti 296 ja 297) linjoilla 520+530?Vara-autoista ja niiden poikkeuksista en tiedä, mutta ei-varakaluston ainakin kuuluisi sopimusten mukaan olla linjalla 500 vain sähkötelejä ja linjoilla 520, 530 vain yksi dieselteli sähkötelejen lisäksi