Kalustopoistoja 2025

Onko NOF 985 poistettu vai onko LIJ tai tutka solmussa? Datan mukaan ajanut viimeksi 31.12.-24.
On ajossa, manuaalikilvillä.
985:n LIJ-laite on ollut huonossa kunnossa jo vuosia. On ajanut myös manuaalikilvillä n. vuosi. Tämän lisäksi sisänäyttö ja sivukilpi ovat vaihdettu, joten sivukilvissä näkyy pysäkki-info ja sisänäytöllä näkyy vaan määränpää ja via-teksti.
 
Tämän lisäksi sisänäyttö ja sivukilpi ovat vaihdettu, joten sivukilvissä näkyy pysäkki-info ja sisänäytöllä näkyy vaan määränpää ja via-teksti.
Aivan, se oli tuo auto. Muistelin, että se olisi ollut 975:ssä, mutta tuohan se olikin. Muistaakseni TLL 12 näkyy myös sisänäytöllä ulkokilven asetelma, mutta en muista näkyykö sivulla pysäkkitieto.
 
Sattuuko jollain olemaan viime päiviltä tietoa PL 614:stä? Onko jo poistoriviin mennyt tai menossa? Kesän myötä Sipoosta on kuitenkin saatu 642/665:lle vahvistukseen tuoreempia autoja ja on siis kaiketi oletettavissa, että tuolla alkavat ajot olla ohi. Linjalla ollut siis viimeksi keskiviikkona 28.5.
 
Onko muuten tietoa Tammelundin ajaman linjan 54 kalustosta? (autot 9 & 33-46)
Firma näyttäisi lopettaneen tuolla linjalla ajamisen kesäliikenteen alettua (16.6), joten veikkaisin Tammelundin viimeisten diesel-telien ikävä kyllä poistumista tai siirtymistä muualle.
 
Onko muuten tietoa Tammelundin ajaman linjan 54 kalustosta? (autot 9 & 33-46)
Firma näyttäisi lopettaneen tuolla linjalla ajamisen kesäliikenteen alettua (16.6), joten veikkaisin Tammelundin viimeisten diesel-telien ikävä kyllä poistumista tai siirtymistä muualle.
Tutkan mukaan TLL 35 ja 44 on ollut ajossa tänään.
 
Juu, Eipä siinä saapa nähdä kuinka pitkään pysyvät ajossa, niiden ollessa kyllä 8-10 vuotiaaksi hyvässä kunnossa ja HSL-alueelle kelvollisia. Mietin vaan, että näillä näkymin Tammelundin ajamat linjat tulee aikamoisesti vähenemään 54:sen lisäksi Vuosaaressa ja ensi vuonna Lauttasaaressa niidenkin linjojen siirtyessä muille firmoille.
 
Takaisin
Ylös