Kuljettajien poikkeamat linjan reitiltä

Myös TLL 68 painellut tänään 17.8. päivällä 74:llä Heikinlaakson suuntaan Malminraitin risteyksestä ohi. Toisin kuin tuossa 570:n tapauksessa, tässä oli kyllä mallikas suoritus kun käännös tehtin turvallisesti Kirkonkyläntien ja Tapaninvainiontien tienhaaran ympyrässä eikä ylimääräistä show'ta aiheutunut.
Siinä vielä reittiloki
 
Näissä reitin väärinajossa iskee ensimmäisenä paniikki ja silloin pitää vaunu pysäyttää ja kysyä neuvoa työnjohdolta. Työnjohto ei ehdota mitään pikaratkaisuja esim u-käännöstä tai peruuttamista varsinkaan haitaribussilla. Jos kuljettaja tuntee tämän seudun niin pitää ajaa vain eteenpäin ja miettiä miten pääsee takaisin reitille. Tässä tapauksessa pääsee takaisin omalle reitille - 5 minuutissa: Jatketaan eteenpäin ja junan alikulun jälkeen käännyttään oikealle Ratatielle. Seuraavassa liikenneympyrässä käännytään takaisin (Ratatie Unikkotie) ratatie ja päästään takaisin Tikkurilantielle. Sitten käännös vasempaan Jokiniemenkadulle ja ollaan taas omalla reitillä.
 
KAH 2252 lähti ajelee 98:lla 97V:n reittiä ja pysäytti liikenteen pariksi minuutiksi samalla kun koittaa tehä U-käännöstä keskellä risteystä
 
PL 1131 Peijaksesta 15:28 käväisi Ilolan apsilla.
Ilmeisesti Leinelän aseman luona Koivukylänväylällä olevasta liikenneympyrästä ajettu suoraan, vaikka olisi pitänyt kääntyä oikealle. Mutta nyt täytyy antaa kehuja siitä, että kuljettaja on käynyt kääntymässä seuraavassa mahdollisessa tarpeeksi tilavassa kääntöpaikassa.(y)
 
Varhain aamulla tänään 2.9. nähty taas mallisuoritus kun 641:n 05:14 Keravalta Tikkurilaan suuntautunut vuoro (autona PL 268) lähdettiin viime metreillä vetämään tottumuksesta vanhaa Kielotien reittiä pitkin Talvikkitien poikkeusreitin sijaan. Kielotiellä saatiin vielä ympäri, mutta vuoron loppu peruttiin kun loppumatka suoritettiinkin nopeinta reittiä Lummetie-Ratatie (eli Lummetietä Laurean ympyrään josta paineltiin etelään matkakeskukselle). On siinäkin tapa keskeyttä vuoro... Toivottavasti näitä ei turhan paljoa kuitenkaan näe nyt poikkeusreitin aikana.
Reittiloki
 
Takaisin
Ylös