Länsi-Helsingin linjastotarkastelu

Tuo 42 on myös kätevä, mikäli saapuu helsinkiin 3-tietä kaukoliikenteen bussilla ja on asiaa otaniemeen. Vaihto pirkkolantien pysäkillä linjalle 42 on taatusti nopeampi vaihtoehto kuin kampista metrolla.
Päätöksentekoon menevässä linjastossa 52 menee Otaniemeen (toki Hämeenlinnanväylän kautta) ja 42 lakkautetaan kokonaan.
 
Viimeksi muokattu:
Päätöksentekoon menevässä linjastossa 52 menee Otaniemeen (toki Hämeenlinnanväylän kautta) ja 42 lakkautetaan kokonaan.

Joo, aikaisemmassa versiossa Kannelmäen ja Otaniemen välinen linja oli 42 eikä 52, mutta poikittaisen 50-sarjan linjanumero sopii kieltämättä paremmin.

Itse pidän Maununnevan palvelutasoa turhan huonona uudistuksen jälkeen. Kantakaupungin suuntaan ei ole enää yhteyttä ja etelään päin kulkiessaan 52 ei edes kulje Huopalahden aseman kautta, vaan sillä pääsee rautatieasemalle vain menemällä väärään suuntaan, jossa on pitkä kävelymatka rautatieaseman ja bussipysäkin välillä. Tuo on lähinnä minimipalvelutaso joukkoliikenteen pakkokäyttäjiä varten.
 
Takaisin
Ylös