Seuraa alla olevaa videota nähdäksesi, miten asennat sivustomme verkkosovelluksena aloitusnäytöllesi.
Huom.: This feature may not be available in some browsers.
Tällainen vaikutus sillä kuitenkin on:Itäkeskuksen vaihderemontin jäljiltä näyttää keskiraiteen vaihteita olevan edelleen suljettuna länsipäässä, viivästyiköhän kyseisten vaihteiden asennus? Toki tuo ei normaali liikenteeseen vaikuta.
Itäkeskuksen vaihderemontin jäljiltä näyttää keskiraiteen vaihteita olevan edelleen suljettuna länsipäässä, viivästyiköhän kyseisten vaihteiden asennus? Toki tuo ei normaali liikenteeseen vaikuta.
Tiedotteesta:Tällainen vaikutus sillä kuitenkin on:
Itäkeskuksessa lännen suuntaan kulkevat metrot pysähtyvät 11.–25.8. poikkeuksellisesti raiteella 3 eli aseman keskiraiteella.
Idän suunnan metrot pysähtyvät Itäkeskuksessa tavallisesti käyttämällään raiteella eli raiteella 1.
Liittyy siihen, että Vuosaaren metrokatkon aikana iltapäiväruuhkaan lähtevät 4 junaa, jotka muuten menisivät Itäkeskuksesta Kivenlahteen, lähtevät vasta Siilitieltä.Metrolla harvennettua liikennettä su 17.8. ratatyön vuoksi. Kulosaaren asemalla on käytössä vain yksi raide, eli yhden raiteen ajo on voimassa välillä Kalasatama–Kulosaari ja käytössä on sama vuoroväli kuin lauantaiaamuisin, eli 15 minuutin vuoroväli haaroilla ja kaikki junat Kivenlahteen 7,5 minuutin vuorovälein.
Ehkä se liittyy tähän aamun poikkeuksen, missä metrot myöhästelivät "kiskotyön takia"?
Miten Kulosaaren kiskotyö liittyy tuohon?Liittyy siihen, että Vuosaaren metrokatkon aikana iltapäiväruuhkaan lähtevät 4 junaa, jotka muuten menisivät Itäkeskuksesta Kivenlahteen, lähtevät vasta Siilitieltä.
Ei ole "manuaalikilvillä", koska reittikilvet asetetaan aina samalla tavalla. M100- ja M200-junilla jos reitti Kivenlahteen on asetettu Puotilan jälkeen (esim. Itäkeskussa tai Siilitiellä), "M1" puuttuu näytöiltä. Tämä esiintyy enemmän, kun Vuosaaren katko on voimassa, koska jos kuljettaja unohtaa ja hänellä ei ole aikaa (esim. liikennehäiriön vuoksi) asettaa reitin Puotilassa, seuraavalla asemalla (eli IK) M1 jo puuttuu.Olen huomannut lähipäivinä, että usea Kivenlahteen menevä metro, on ajanut manuaalikilvillä. Tätä on myös tapahtunut muinakin päivinä, kuin vaan KIL-ST poikkeuspäivinä.
Paljon näyttää olevan peruutuksia aamusella.Idän metroliikenteessä näköjää 10 min vuoroväli vaikka ruuhka-aika?
Juuri näin. Noin 4-7 ruuhkavuoroja on ollut peruttu joka päivä talviaikataulusta alkaen.Paljon näyttää olevan peruutuksia aamusella.
Yesh, äsken appi ilmoitti ruuhka-ajan peruutuksetJuuri näin. Noin 4-7 ruuhkavuoroja on ollut peruttu joka päivä talviaikataulusta alkaen.
Juuri näin. Noin 4-7 ruuhkavuoroja on ollut peruttu joka päivä talviaikataulusta alkaen.
Niin. Syy on todennäköisesti se, että kun IK2 on poissa käytöstä ja yksi syöttöraide on käytössä koko päivän ajan linjaraiteena, ei ole kapasiteetti ei riittää tyhjille junille. Eli ruuhkavuorot ei mahtuu linjaliikenteeseen MV:lta VS/MM:een, niin ne perutuvat.Yesh, äsken appi ilmoitti ruuhka-ajan peruutukset