- Liittynyt
- 21 Lokakuu 2025
- Viestit
- 25
Tuli tässä mieleen että mikä on monimutkaisin (pistot, käännökset yms pituus huomioon ottaen) bussilinja koko HSL alueella (lähibusseja ei lasketa)
Seuraa alla olevaa videota nähdäksesi, miten asennat sivustomme verkkosovelluksena aloitusnäytöllesi.
Huom.: This feature may not be available in some browsers.
Äkkiseltään tulee mieleen 966.Tuli tässä mieleen että mikä on monimutkaisin (pistot, käännökset yms pituus huomioon ottaen) bussilinja koko HSL alueella (lähibusseja ei lasketa)
69, 92N, 95N, 214A, 227K, 335, 349, 967K, 977 (ja myös 966)Tuli tässä mieleen että mikä on monimutkaisin (pistot, käännökset yms pituus huomioon ottaen) bussilinja koko HSL alueella (lähibusseja ei lasketa)
Nyt tuli mieleen, miksi tuolla linjalla (ja perusversiossa) linjamäen pysäkillä saa vain jäädä pois?
912/K,913A/B, 914/B 915/A/B/T,916/K,917Tuli tässä mieleen että mikä on monimutkaisin (pistot, käännökset yms pituus huomioon ottaen) bussilinja koko HSL alueella (lähibusseja ei lasketa)
Kyseisillä linjoilla on 2 Linjamäki pysäkkiäNyt tuli mieleen, miksi tuolla linjalla (ja perusversiossa) linjamäen pysäkillä saa vain jäädä pois?
Sanoin että lähibusseja ei lasketa, mutta on kyllä monimutkainenEikös joku pikkubussilinja ole kuitenkin aina monimutkaisin kuten 812 jne
Käykö Siuntion linjat?Sanoin että lähibusseja ei lasketa, mutta on kyllä monimutkainen
Siuntion linjoista osaa liikennöidään täysikokoisilla busseilla joten käy.Käykö Siuntion linjat?
En nyt jaksa käydä muita linjoja läpi, mutta et kai tosissaan ehdota linjaa 912? Koko reitillä on yhteensä 5 käännöstä, joista yksi terminaalista/pihasta ulos kääntyminen. Jopa nelosen ratikka on monimutkaisempi.
Sanottiin vaan, että "lähibusseja ei lasketa", eli mitään ei sanottiin bussin kokosta. Siuntion linjat ovat (tai ainakin olivat) ns. "avainlinjat", jotka pysähtyvät missä tahansa ja osa liikennöidään pienkalustolla.Siuntion linjoista osaa liikennöidään täysikokoisilla busseilla joten käy.
Itse sanoisin mukaan myös ainakin jokseenkin 711:n. 975 nyt hieman koomisesti tuntuu olevan vaikea, sillä ei ole kerta eikä kaksi kun Sibeliuksentie-Tuusulantie-risteyksestä on jatkettu 641:n reittiä eli suoraan eikä käännytty oikealle. 976 puolestaan on erittäin simppeli (ja kivasti vielä niitä linjoja, joiden reitillä ei liikennevaloja ole). 787B on myös pitkälti vain yhtä ja samaa maantietä.Sekä isoilla busseilla ajettavista 65, 79B, 83, 86, 96, 175V, 522B, 975 sekä 977V.
Tähän lähtisin ehkä itse ehdottamaan tässä samassa ketjussa aiemmin mainittua 912:sta.Mikäs on sitten "yksinkertaisin" bussilinja HSL-alueella?