...jopa Seinäjoelle asti...
Ei tuo vielä mitään. Yksi sukumme mökeistä on Kekkosen kylässä, joten aihe on meille erittäin tuttu. 90-luvulla, ja vielä 2000-luvun puolellakin Expressbus-yhtymä ajoi kerran päivässä reittiä
Helsinki-Tampere-Teisko-Kekkonen (Kekkoskyläntie)-Jäminkipohja (Sahantie)-Ruovesi (linja-autoas)-Virrat-
Ähtäri! Myös 2000-luvulle asti on päässyt kulkemaan kauppa-auton kyydissä ympäri kyliä, joskus kerran viikossa, joskus harvemmin, miten tuo nyt sattui kulloinkin kulkemaan. Jäätelöautokin kulki ainakin 2000-luvulle asti ihan meille kylään Kekkoskyläntielle. Kekkosen kyläkauppa on usempaan kertaan avattu ja taas suljettu, nyt todennäköisesti suljettu lopullisesti. Toiminta oli ainakin jo pitkään tappiollista.
Kautta aikain paikallinen liikennöitsijä Bussi-Manninen on ajanut erilaisia Ruoveden sisäisiä linjoja lähtien linja-autoasemalta lähes joka kolkkaan. Lisäksi mukana on aina ollut ja on edelleen markkinaehtoisia pakettimatkoja mm. Helsingin ja Tampereen tapahtumiin. Vakiovuorotoiminta sen sijaan on ollut Ruoveden kunnan tuesta huolimatta "veitsenterällä" kannattavuuden osalta, ja vuoroja on lakkautettu ja avattu uudelleen lähes joka vuosi. Tämä, ja se ettei aikatauluja jaeta oikein missään, on mielestäni aiheuttanut sen, etteivät asukkaat pysy vuorojen ja aikataulujen muutosten perässä, vähentäen joukkoliikenteen käyttöä. Eräs paikallinen asukas sanoi minulle liikkuvansa lähes aina autolla, ilman aikeita sen luopumisesta, juurikin kauppa- ja linja-autojen jatkuvien aikataulumuutosten ja toiminnan epävarmuuden vuoksi. Muuten hän olisi kyllä ollut (ja olikin vanhan 90:n aikoihin) mielellään joukkoliikenteen käyttäjä.
Muiden bussiyhteyksien vähentyessä näytti jo 2000-luvun lopussa ja nykyisen vuosikymmenen alussa siltä, että Manninen saisi "monopolinsa" turvin lisää tuulta siipiensä alle. Manninen ajoi ainakin neljää Ruoveden sisäistä bussilinjaa usean auton voimin, jopa jonkun aikaa vanhaa 90:n reittiäkin. Valitettavasti sitä ei vain mainostettu missään. Jos edes tämän foorumin jäsenet eivät olleet tuosta kuulleet, voitte arvata "tavallinen kansan" epätietoisuuden. Tampereen kaupunki tiedotti vain 90:n lyhennyksestä, jättäen kertomatta korvaavasta liikenteestä. Mannisen lippu Teiskontien vakiovuoroon maksoi vain 5 euroa riippumatta matkan pituudesta, Ruoveden kunta maksoi loput kustannukset. Vuoroa ajettiin vielä tällä vuosikymmenellä, mutta näyttää olevan nyt lakkautettu.
Vähenevä väkiluku, Ruoveden joukkoliikenteen olematon informaatio/mainostus ja kiristyvä taloustilanne on kuitenkin johtanut nyt 2010-luvulla jopa Mannisen vuorojen lakkautuksiin.
Mannisen Bussit Kartalla-sovellus kertoo kaikkien bussien olevan kirjoitushetkellä varikolla. Sen sijaan kauppa-autolla näyttää pyyhkivän hyvin, kun myös jopa suht suosittu Jäminkipohjan ainoa ruokakauppa (K-market) aivan valtatie 66:n varrella ja keskellä kylää, lakkautettiin. Näin ollen tällä hetkellä Teiskosta ylöspäin seuraava kauppa löytyy vasta Ruoveden kirkonkylästä.
Kauppa-auto kulkeekin edelleen tänäkin vuonna 2016, ymmärtääkseni ilman fyysistä kauppaa, eli pelkkänä kauppa-autona Iloisen Pojan Lähiruokakaupan nimissä.